Vyplatí se vydat veganskou cestou? Co vše spustí ve vašem těle?

2 měsíce před 47

Existuje mnoho důvodů, kvůli kterým se lidé rozhodují, že přejdou na veganskou stravu. Chtějí žít zdravěji, šetřit přírodu nebo životy zvířat. Pokud jste ale dodnes konzumovali vše bez omezení a na veganskou stravu přecházíte ze dne na den nebo za krátký čas, tyto změny vás mohou překvapit.

Můžete se dočkat úbytku na váze

Bojujete dlouhodobě s nadváhou? Vyzkoušeli jste už každou dietu, ale nic vám nepomohlo? Vegané, kteří byli ještě donedávna masožravci, si všímají, že jejich kila jdou pomalu a jistě dolů. Veganské potraviny jsou totiž většinou méně kalorické, plné zeleniny, a tím i dietnější.

Zdravější klouby

Smažené potraviny, polotovary a další průmyslové potraviny obsahující maso a živočišné tuky jsou velmi nebezpečné pro naše klouby. V těch se mohou mnohem častěji tvořit záněty. Pokud ale přejdete na veganskou stravu, mnohonásobně omezíte příjem těchto škodlivých látek a můžete si užívat pevné zdraví.

Kvalitnější spánek

Těžká strava a jídelníček obsahující spoustu masa může vést k tomu, že tělo usíná pomaleji. Snaží se totiž zpracovat co nejlépe potravu, a to může být v případě živočišných produktů dost náročné. Ukázalo se, že lidé, jejichž jídelníček je tvořen hlavně rostlinnou stravou, mají mnohem lepší schopnost usínání a cítí se odpočatí.

Foto: Shutterstock

Změna chutí

Cuketové špagety, tofu a další veganské alternativy vás možná ze začátku pěkně vyděsí a možná vám ani nebudou tolik chutnat. Zkuste počáteční nechuť přemoci a uvidíte, že za pár dní nebo týdnů se vaše chutě zcela změní. Zelenina, kterou jste před časem na talíři nemohli ani vidět vás teď možná konečně  osloví.

Změna hormonů

Veganství má ale také některé negativní dopady, pokud při volbě potravin nebudete obezřetní. Sója, která je často konzumována jako náhrada masa, má totiž vliv na hladinu hormonů v těle. Pokud budete sóju konzumovat v nadměrném množství, můžete ohrozit svou štítnou žlázu, a tím také celé své tělo.

Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline

Přečtěte si celý článek