Kellnerova nehoda nebyla výjimkou. Na Aljašce je nejvíce leteckých tragédií v USA

1 měsíc před 29

Tragická letecká nehoda, při které v březnu na Aljašce zahynul miliardář Petr Kellner a čtyři další lidé, nebyla jedna z mála. Podle investigativního serveru ProPublica je létání v nejsevernějším státě USA v porovnání s ostatními oblastmi země extrémně rizikové. Za poslední dekády tam totiž počet civilních obětí leteckých neštěstí zůstává téměř beze změny.

Reportáž upozorňuje na to, že co se týče celkového počtu obětí ve Spojených státech, podíl těch z Aljašky rapidně roste. Zatímco v roce 2010 šlo asi o 20 procent všech obětí ve Spojených státech, v posledních pěti letech jde asi o 42 procent.

Létání malými letadly je pro obyvatele Aljašky nezbytné ze dvou důvodů. Kromě příjmů z turistického ruchu, zaměřeném mimo jiné na vyhlídkové lety či lety za lyžováním nebo snowboardingem, také umožňuje kontakt s odlehlými oblastmi.

Letecké podmínky jsou však na Aljašce nebezpečnější než jinde, hlavní vinu na tom má nevyzpytatelné počasí a náročný terén. Kromě toho podle ProPublica hraje roli i špatný stav místních letišť, fakt, že ne vždy je na nich přítomen personál, a také mírné bezpečnostní předpisy.

„Mám pocit, že každý, kdo tady žije, zná někoho, kdo zahynul při letecké nehodě,“ uvádí v článku bývalý zaměstnanec aljašské pobočky Federální úřadu pro letectví John Hallinan.

Podle ProPublica je na vina jednak na straně malých leteckých společností, které mají větší problémy v oblasti bezpečnosti než velké aerolinky, a také na straně úřadů, zejména Federálního úřadu pro letectví, kterému se nedaří uvádět do praxe doporučení Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě.

The post Kellnerova nehoda nebyla výjimkou. Na Aljašce je nejvíce leteckých tragédií v USA appeared first on Forbes.

Přečtěte si celý článek