Bolest jako součást života. Chronické onemocnění napadá hlavně jedno pohlaví

1 měsíc před 48

Chronické bolesti pociťují osoby jako hluboké a ochromující bolesti, které je mohou až paralyzovat. Jak chronickou bolest rozpoznat a jak ji léčit?

Chronické bolesti

Abychom nazvali problém chronickým, je třeba, aby potíže přetrvávaly více než 3 měsíce. Ve chvíli, kdy se obtíže stávají chronickými, je jejich léčba mnohem náročnější a zabere více času. Chronické bolesti jsou dnes chápány jako druh onemocnění.

Kdo trpí na chronické bolesti

Genetické predispozice dokáží předurčit i to, zda budeme více trpět na chronická onemocnění. Větší riziko vzniku chronických onemocnění mají ženy. Chronická bolest velmi oslabuje a může postižené až paralyzovat. Osoby nejsou schopné vykonávat jak zaměstnání, tak základní a jednoduché úkony. Postižení často upadají do apatie, úzkostí a depresí. Nemocní nemohou spát, jsou pesimističtí a bez chuti do života.  

Foto: Shutterstock

Bolest je ve vaší hlavě

Naježíte se vztekem, když vám někdo řekne, že na bolest nemáte myslet? Nebo že je bolest jen ve vaší hlavě? Bohužel mají částečně pravdu, a to nejen v případě, že se jedná o migrénu. Bylo zjištěno, že chronická bolest je signál, který pochází ze spinálního kořenu mozku.

Chronickou bolest je často problematické lokalizovat. Osoby ji pociťují jako hlubší bolest a bolest trvalou nebo bolest, která se pravidelně vrací v různé intenzitě.

Častou chronickou bolestí jsou bolesti krční páteře, bolesti zad, bolesti kloubů, bolesti dolních končetin nebo bolesti hlavy. Chronické bolesti se objevují i po prodělaném onemocnění. Onemocnění již odeznělo, ale chronická bolest zůstává.

Cesta k uzdravení

Léčba chronických bolestí není snadná. Problematické bývá i samotné hledání příčiny bolesti. Při léčbě vyhledejte odbornou pomoc a následně je dobré kombinovat několik léčebných postupů. Ty by měly zahrnovat medikaci, fyzioterapii, rehabilitaci, ale i sociální a psychologickou podporu. U některých specifických forem chronických nemocí zabírá i akupunktura nebo pomáhá podpůrná léčba bylinami.  

Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline

Přečtěte si celý článek