AirTagy jsou pomůcka pro stalkery, tvrdí WP. Apple musí zlepšit bezpečnost

1 měsíc před 60
  • Lokátor AirTag rezonuje mobilním světem čím dál víc
  • Aktuálně se řeší jeho potenciální hrozba vůči dětem
  • A také fakt, že se jedná o levný a účinný nástroj stalkování. Jakto?
Apple AirTag

AirTag v aplikaci | foto: Apple

Apple představil svůj první lokátor AirTag s velkou slávou před několika týdny a nápad, ač jednoduchý, je to velmi účelný a praktický. Prostě si “otagujete” věc, kterou často ztrácíte, a když se tak stane, pomocí aplikace v iPhonu ji snadno vystopujete. Při představení napadlo snad každého, že by se daly AirTagy poměrně snadno zneužít a první testy ukazují, že zabezpečení Applu proti stalkování není nijak zázračné.

Jako oheň – dobrý sluha, ale zlý pán

AirTag je vpravdě užitečný nástroj, který samozřejmě vznikl s tím nejlepším možným úmyslem – pomoct uživatelům, kteří často ztrácí věci. Ale jako každou podobnou věc, i tento lokátor je možné použít úplně jinak, než bylo jeho původní zaměření. V tomto případě máme na mysli stalking. Zdá se totiž, že zabezpečení výrobce proti této nelegální činnosti není úplně ideální. Se zprávou ohledně tohoto problému přišly noviny Washington Post a jejich reportér Geoffrey Fowler.

Stalkeři budou mít žně?

Výše zmíněný novinář si do svého batohu nainstaloval AirTag a požádal svého kolegu, Jonathana Barana, aby ho s jeho pomocí sledoval. A jaký je výsledek? Dle Fowlera je tento jablečný lokátor velmi levný a efektivní stalkovací přístroj, jehož zabezpečení proti tomuto nezákonnému chování není úplně dostatečné.

Sledování probíhalo více než týden a spolupracovník sledující novináře dostával velmi přesné informace o tom, kde se jeho cíl nachází. Když se nacházel doma, AirTag mu dokonce zpřístupnil přesnou adresu.

Apple AirTag

Bezpečnostní opatření AirTagů | foto: Washington Post

Pípnutí jednou za tři dny

Zabezpečení tohoto lokátoru v průběhu testu sice fungovalo, ale do ideálního stavu má daleko. Telefon uživatele, který u sebe cizí AirTag má, ho sice detekuje a na tento fakt ho prostřednictvím notifikace upozorní, ale to není problém přehlédnout. A když máte telefon s Androidem, máte smůlu a žádná notifikace se, zcela logicky, nekoná. O moc lepší není ani zvuková výstraha, kterou ukrytý AirTag po třech dnech “stalkování” vydal.

Slabé pípnutí o síle asi 60 decibelů trvající zhruba 15 vteřin není problém vůbec nezaznamenat a je možné ho naprosto utlumit jen tím, že na batoh zatlačíte. Určitě bude stačit aplikovat lokátor do batohu v nějakém pouzdru a zvuk bude naprosto vyřazen.

A problémem je i to, že zvuk je vydáván pouze v případě, že je AirTag tři dny v kuse mimo dosah svého majitele. To znamená, že pokud žije stalker v domácnosti se sledovanou osobou, na pípnutí vůbec nemusí dojít.


TIP: AirTagy prý mohou usmrtit dítě. Obchod z Austrálie je stáhl z prodeje


A co na to Apple?

Viceprezidentka marketingu jablečného výrobce, Kaiann Drance, se k problému vyjádřila v tom smyslu, že bezpečnostní opatření AirTagů jsou sadou proaktivních odrazujících prostředků, které by neměl být problém posílit. Jedná se totiž o chytrý systém, jehož bezpečnost může být postupně zlepšována a vůbec nepochybujeme o tom, že se tak v budoucnu i stane.

Přečtěte si celý článek