Zemřel někdejší generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš. Bylo mu 97 let

3 týdny před 16

Zemřel někdejší generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš. Bylo mu 97 let

Jakeš proslul především legendárním projevem na Červeném Hrádku z roku 1989, ve kterém před komunistickými funkcionáři hodnotil situaci v Československu. Apeloval v něm mimo jiné na to, aby komunisté získali podporu obyvatel a nezůstali sami "jak kůl v plotě". Pro mnohé Čechy to byl signál upadajícího vlivu režimu, náhravka následně kolovala Československem a stala se terčem vtipů.

Do nejvlivnější politické funkce tehdejšího Československa byl Jakeš jako nástupce normalizačního šéfa komunistů Gustáva Husáka překvapivě zvolen v prosinci 1987. Z funkce odešel v době sametové revoluce v roce 1989, při demonstracích tehdy dav často skandoval heslo "Jakeše do koše". Ještě před koncem roku 1989 byl Jakeš z komunistické strany vyloučen.

Policejní stíhání

Od loňského listopadu Jakeše spolu s Lubomírem Štrougalem policie stíhala kvůli střílení na československých hranicích. Kriminalisté tvrdí, že kvůli jejich nečinnosti bylo od března 1976 do konce roku 1989 zastřeleno či roztrháno psy devět lidí, kteří se snažili překročit československé hranice, a nejméně dalších sedm lidí bylo zraněno.

K roku 1976 vztahuje policie počátek trestné činnosti proto, že tehdy vstoupil v platnost Mezinárodní pakt o občanských a politických právech, jenž každému člověku zaručoval právo svobodně opustit kteroukoliv zemi včetně vlasti.

"Byli si vědomi toho, že na státních hranicích Československé socialistické republiky dochází k používání střelných zbraní ze strany příslušníků Pohraniční stráže proti osobám, které se státní hranice snaží neoprávněně překročit za účelem opustit republiku. I přes to ze své pozice vedoucích představitelů republiky nepřijali žádné opatření, kterým by používání střelných zbraní zabránili," uvedl šéf dozorujícího Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek.

Podrobnosti připravujeme. 

Video: Trailer k dokumentárnímu filmu Milda z roku 2017

Přečtěte si celý článek