Videokonference je skvělá věc. Dokud vám do ní nevleze někdo s pornem nebo hákovým křížem

9 měsíce před 16

Měla to být jen další tisková videokonference přes populární platformu Zoom. Političtí představitelé Chicaga k ní přizvali zástupce zdravotnictví a novináře, aby jim oznámili další novinky ohledně prevence šíření koronaviru.

Po 16 minutách však tajemný hlas oznámil, že ho to nezajímá, načež se v rámci videohovoru začalo přehrávat pornografické video. Takové vstupy nejsou zcela ojedinělé a bohužel se objevují i případy, kdy někdo narušil školní výuku, aby se na videu začal ohánět hákovým křížem.

Fenomén nevyžádaného vstupování do telekonferencí si dokonce vysloužil vlastní internetový termín: Zoom bombing.

Jenže málokteré služby se v této době těší takové oblibě, jako ty, které nám dovolují s blízkými či s kolegy interagovat alespoň virtuálně, takže je jednoduše nevypneme. Na začátku týdne proto vydala FBI na svých stránkách alespoň doporučení, jak riziko výše zmíněných „útoků“ minimalizovat, z nichž několik uvádíme níže.

Nepořádejte videokonferenci veřejnou. Zoom ji umožňuje vytvořit privátní dvěma způsoby – pomocí kódu, nebo pomocí „čekárny“, kdy jako pořadatel konference jednoduše hosty po jednom schválíte. Samozřejmě je také na místě, abyste link na telekonferenci nesdíleli například na sociálních sítích, posílejte ho vždy konkrétním lidem. Upravte v nastavení možností sdílení obrazovky (screensharing), ideálně pouze pro sebe.

V neposlední řadě se pak ujistětě, že používáte aktualizovanou verzi Zoomu. Firma si, minimálně dle svých prohlášení riziko uvědomuje, a s každým updatem bezpečnost vylepšuje.

Za zmínku stojí, že na rizika spojená se službami typu Zoomu už dnes zareagovalo i Národní centrum kybernetické bezpečnosti (NCKB), které doporučuje důrazně zvážit použití Zoomu ke sdělování citlivých informací i z důvodu absence takzvaného end-to-end šifrování, kdy je komunikace čitelná pouze pro odesílatele a příjemce.

„Zoom dříve tuto funkci propagoval i v popisu služby. Komunikace je šifrována, ovšem nikoliv přímo mezi komunikujícími stranami, ale mezi uživatelem a servery Zoom. Zoom deklaruje, že nemá prostředky k dešifrování ani přístupu k hovorům, komunikaci nicméně takto nelze považovat za 100% důvěrnou,“ uvádí NCKB na svém webu.

Graf akcií Zoomu (ZM) přináší v současném kontextu ojedinělý obrázek

Na Zoom se přitom velká vlna kritiky stran zabezpečení snesla až v posledních dnech. Ještě před dvěma týdny byla firma v centru „pozitivní“ pozornosti, když její akcie stále nabíraly na propadajícím se trhu směr vzhůru. Zoom v jistou chvíli trhu posloužil jako důkaz, že práce z domova je možná, v reakci na což akciový titul svou hodnotu za letošek zdvojnásobil, a to je úkaz, pravda, ojedinělý.

Nyní se už nicméně pod tlakem negativních zpráv propadá několikátý den v řadě a je otázkou, zda se pozornost uživatelů nakonec nepřesune k podobným službám velkých korporací, jmenovitě Microsoftu nebo Cisca. Možná k tomu totiž stačí kousek porna na nesprávném místě…

The post Videokonference je skvělá věc. Dokud vám do ní nevleze někdo s pornem nebo hákovým křížem appeared first on Forbes.

Přečtěte si celý článek