Ve Švédsku jsou stovky mrtvých, přitom plné kavárny a parky. Fotoreportáž ze země, která jde na pandemii jinak

10 měsíce před 27

Švédsko se vydalo cestou velmi mírných opatření proti šíření koronaviru. Jako jedna z mála zemí EU nenařídilo zákaz vycházení (je zakázáno jen shromažďování 50 a více osob) a nechalo otevřené obchody i restaurace.
Pandemie se v zemi rozšířila a premiér Stefan Lofven na začátku tohoto týdne prohlásil, že desetimilionové Švédsko musí počítat s tím, že při nynější koronavirové pandemii zemřou tisíce jeho občanů.

Jak vypadá život v zemi, která se vydala v boji proti nákaze jinou cestou než většina Evropy? Ve své fotoreportáži nám ho přiblíží spolupracovník Forbesu David Váňa, který žije v půlmilionovém Göteborgu, druhém největším městě Švédska.

Podle švédské ústavy neexistuje možnost zakázat lidem pohyb. Švédská vláda proto nezakazuje, pouze doporučuje. Jedno z doporučení je omezení pohybu v hromadných prostředcích, jako například tento trajekt, který zdarma převáží cestující přes kanál, bývá za normálních okolností vždy plný cyklistů a pěších.

 David Váňa

Dalším doporučením vlády je dodržovat rozestupy minimálně 2 metry. V některých restauracích na rozestup upozorňují na hosty rezervací stolů, nebo samolepkou na zemi.

Ve většině restaurací to ale není moc třeba. Restaurace mají obrovské problémy s úbytkem hostů. Naopak dovážkové služby nestíhají.

Některé restaurace tak na vývěsních štítech prosí o pomoc své zákazníky a nabízí speciální věrnostní kartičky.

Švédové milují čas strávený venku, zvláště při pěkném počasí jsou parky plné lidí. Úřady obyvatelům doporučují, aby se ven šli projít nebo sportovat, protože je to dobré pro jejich zdraví. Samozřejmě jim ale připomínají dodržovat předepsané rozestupy.

Na ulicích druhého největšího švédského města jsou všichni bez roušek, respirátorů nebo skafandrů. K dnešnímu dni (7. 4. 2020) má Švédsko 7693 nakažených a 591 mrtvých. 640 lidí je na jednotce intenzivní péče, většinou jde seniory.

Kavárny fungují naprosto běžným provozem. Na tradiční a oblíbenou švédskou „fiku“, tedy přestávku s kávou a něčím sladkým, žádná apokalypsa mít vliv asi nikdy nebude. Na tom švédská civilizace je založená. Představte si Angličana bez čaje s mlékem…

Nicméně některé čtvrti G)oteborgu, oblíbené pro odpolední procházky, jako je Eriksberg, jsou prázdné a působí trošku smutně.

Lidi s rouškou spatříte ve městě minimálně. Nejčastěji v tramvaji a většinou ji nosí Asiaté.

Kolo cyklista ilustrační Goteborg Švédsko, Foto: David Váňa

Švédové se městem tradičně pohybují na kolech a to i za deště či sněžení. Ve Skandinávii se říká, že počasí není špatné, špatné je pouze oblečení. Švédská vláda mimo jiných naslouchá doporučení epidemiologa Andrese Tegnelle, který mimochodem v roce 1995 v propuknutí eboly v Zaire objednal ze Švédska 200 kol jako boj proti šíření eboly. Chtěl tak místní přesvědčit aby nepoužívali hromadnou dopravu.

The post Ve Švédsku jsou stovky mrtvých, přitom plné kavárny a parky. Fotoreportáž ze země, která jde na pandemii jinak appeared first on Forbes.

Přečtěte si celý článek