V koupelně se bude dařit kapradinám i orchidejím

7 měsíce před 15

Živé květy jsou bezesporu nádhernou dekorací také v koupelnách. Bohužel je můžete pěstovat pouze tam, kde je alespoň malé okno, protože rostliny se neobejdou bez denního světla. Pokud je splněná tato podmínka, určitě najdete alespoň jeden druh, kterému se bude u vás v koupelně dařit. Stačí si jen vybrat ten pravý.

Přílišná vlhkost není překážkou

Koupelny patří k místnostem s největší vlhkostí vzduchu, která se většinou pohybuje kolem 80 %. Velkou měrou to ovlivňujeme sprchováním či koupáním ve vaně, ale přispívají k tomu také vlhké ručníky a postříkané povrchy van, umyvadel a sprchových koutů, z nichž se postupně odpařuje voda.

A právě vlhkost společně s vyšší teplotou místnosti jsou hlavními kritérii, jimiž se musíte řídit při výběru vhodných rostlin, kterým se u vás v koupelně bude dařit.

Které mají rády stín?

Další nevýhodou koupelen je, že navzdory tomu, že mají okno, není v nich dostatek světla, ale bohužel po celý den převládá spíše šero. Navíc koupelny bývají často orientované na východní nebo severní stranu, což také negativně ovlivňuje intenzitu slunečních paprsků.

Musíme se tedy při výběru rostlin zaměřit nejen na ty vlhkomilné a teplomilné, ale také na ty, které nevyžadují světelné stanoviště a stačí jim k růstu polostín.

Nejen tropické

Sázkou na jistotu jsou jednoznačně kapradiny, které doslova milují vlhkost a přitom nejsou náročné na světlo. Pokud je vaše koupelna trochu světlejší, vyzkoušejte bromélie. Můžete vybírat z několika druhů. A navíc nádherně kvetou.

Máte-li to štěstí, že vám jde do koupelny sluníčko, bude se tam zřejmě dařit také orchidejím. Jejich exotické květy se stanou jedinečným „designovým“ doplňkem a dodají někdy až příliš strohé a studené koupelně potřebný nádech romantiky.

K dalším nenáročným rostlinám, kterým by se mělo dařit v koupelně, patří například šáchor, sleziník, ledviník, parožnatka, nehtík, filodendron, ale i třeba klasické voděnky nebo africké fialky.

Přečtěte si celý článek