Tragický víkend na silnicích: od pátku do neděle zemřelo 14 lidí, z toho 5 motorkářů

1 měsíc před 30

 od pátku do neděle zemřelo 14 lidí, z toho 5 motorkářů

Nejhorší bilanci má pátek, který si připsal šest obětí na životech, letos nejvíc za jeden den. V sobotu podle denních policejních statistik zahynuli tři lidé a v neděli dalších pět. Navíc bezmála dvacet účastníků kolizí skončilo s těžkými zraněními.

"Od pátku do neděle zemřelo při nehodách 14 lidí a spousta z nich kvůli mimořádné neohleduplnosti a bezohlednosti řidičů. Nejohroženější skupinou jsou tradičně motorkáři, těch zemřelo pět," informovala policie.

Dnešek, na kdy připadá státní svátek, má zatím jedno úmrtí - řidič osobního auta časně ráno nepřežil srážku s nákladním vozem u Kolína.  "Řidič osobního vozidla z dosud nezjištěných příčin vyjel do protisměru a čelně se střetl s nákladním vozem. Na následky zranění zemřel," uvedla policejní mluvčí Eva Hašlová.

Statistiku prodlouženého víkendu by ještě mohly ovlivnit odpolední a večerní návraty lidí domů.

Zemřel policista, řidička byla opilá

V neděli večer při nehodě dvou osobních vozidel v ulici 5. května v Praze zemřel dvaatřicetiletý policista. Další dva policisté byli s těžkými zraněními odvezeni do nemocnice. S největší pravděpodobností byla viníkem nehody řidička, která usedla za volant pod vlivem alkoholu i drog, nadýchala více než dvě promile alkoholu. 

"Dnes vyhasl život dalšího policisty, tentokrát vinou opilé řidičky, která zavinila dopravní nehodu při níž zemřel 32letý policista. Pro někoho, kdo usedne za volant s více než dvěma promile nemám žádné pochopení. Hlubokou soustrast rodině…," napsal na Twitteru policejní prezident Jan Švejdar.

Ve Vchynici na Litoměřicku se v sobotu večer střetl automobil s elektrickou koloběžkou. Dvaadvacetiletého muže, který na ní jel, převezli záchranáři do nemocnice, kde později podlehl zraněním. 

Loni si nehody o svátečním červencovém víkendu vyžádal od pátku do neděle šest lidských životů, čtvrtek před tím zemřeli další čtyři lidé.

Policie o prázdninách každoročně zvyšuje kontroly dodržování pravidel provozu. Podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého se příčiny nehod o prázdninách nevymykají celoročním trendům.

"Nejtragičtější příčiny, které tvoří více než 50 procent smrtelných následků, jsou nedodržování rychlosti, nepřizpůsobení rychlosti dopravně-technickému stavu vozovky, nevěnování se řízení a přejetí do protisměru," uvedl nedávno Zlý. Policisté podle něj budou ve větším počtu na silnicích po celou dobu letních prázdnin, zejména v nejvytíženější dny, jako jsou pondělí a pátek.

Přečtěte si celý článek