Tragický prodloužený víkend na silnicích: zemřelo 16 lidí, z toho 5 motorkářů

4 týdny před 26

 zemřelo 16 lidí, z toho 5 motorkářů

Nejhorší bilanci má pátek, který si připsal šest obětí na životech, letos nejvíc za jeden den. V sobotu podle denních policejních statistik zahynuli tři lidé a v neděli dalších pět. Navíc bezmála dvacet účastníků kolizí skončilo s těžkými zraněními.

"Od pátku do neděle zemřelo při nehodách 14 lidí a spousta z nich kvůli mimořádné neohleduplnosti a bezohlednosti řidičů. Nejohroženější skupinou jsou tradičně motorkáři, těch zemřelo pět," informovala policie.

Pondělí, na kdy připadl státní svátek, má zatím dvě úmrtí. Nejprve řidič osobního auta časně ráno nepřežil srážku s nákladním vozem u Kolína. "Řidič osobního vozidla z dosud nezjištěných příčin vyjel do protisměru a čelně se střetl s nákladním vozem. Na následky zranění zemřel," uvedla policejní mluvčí Eva Hašlová.

Druhou známou obětí prodlouženého víkendu je cyklista, který večer zemřel v jihočeských Vodňanech, řekl v České televizi krajský policejní mluvčí Milan Bajcura. Kompletní bilanci za pondělí zveřejní policie v úterý.

Zemřel policista, řidička byla opilá

V neděli večer při nehodě dvou osobních vozidel v ulici 5. května v Praze zemřel dvaatřicetiletý policista z Ostravy. Další dva policisté byli s těžkými zraněními odvezeni do nemocnice. S největší pravděpodobností byla viníkem nehody řidička, která usedla za volant pod vlivem alkoholu i drog, nadýchala více než dvě promile alkoholu. Policisté zatím ženu neobvinili.

"Dnes vyhasl život dalšího policisty, tentokrát vinou opilé řidičky, která zavinila dopravní nehodu při níž zemřel 32letý policista. Pro někoho, kdo usedne za volant s více než dvěma promile, nemám žádné pochopení. Hlubokou soustrast rodině…," napsal na Twitteru policejní prezident Jan Švejdar.

Ve Vchynici na Litoměřicku se v sobotu večer střetl automobil s elektrickou koloběžkou. Dvaadvacetiletého muže, který na ní jel, převezli záchranáři do nemocnice, kde později podlehl zraněním. 

Loni si nehody o svátečním červencovém víkendu vyžádaly od pátku do neděle šest lidských životů, ve čtvrtek před tím zemřeli další čtyři lidé.

Policie o prázdninách každoročně zvyšuje kontroly dodržování pravidel provozu. Podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého se příčiny nehod o prázdninách nevymykají celoročním trendům.

"Nejtragičtější příčiny, které tvoří více než 50 procent smrtelných následků, jsou nedodržování rychlosti, nepřizpůsobení rychlosti dopravně-technickému stavu vozovky, nevěnování se řízení a přejetí do protisměru," uvedl nedávno Zlý. Policisté podle něj budou ve větším počtu na silnicích po celou dobu letních prázdnin, zejména v nejvytíženější dny, jako jsou pondělí a pátek.

Přečtěte si celý článek