S Lausanne můžeme hodně dokázat, říká Bakala. Klíč k byznysu zřejmě leží v unikátní aréně

7 měsíce před 22

„Těžké časy se v minulých měsících nevyhnuly ani profesionálnímu sportu. Bude se muset obnovit jako řada jiných oblastí podnikání. Ale sport jsem vždy obdivoval a vidím v něm velký potenciál,” říká Zdeněk Bakala, který byl minulý týden oficiálně představen jako nový vlastník švýcarského hokejového klubu Lausanne HC. 

Koupil ho společně se zlatým střelcem z Nagana Petrem Svobodou a ruským podnikatelem s americkým pasem Gregory Fingerem. “I přes současné výzvy stojí hokejový klub v Lausanne na silných základech. Je to skvělý klub s věrnými fanoušky a úžasnou novou halou,“ uvedl Bakala pro Forbes. 

Právě desetitisícová aréna, která je ekologicky dotažená k dokonalosti (má nulovou uhlíkovou stopu a produkuje víc energie, než kolik spotřebuje), je dost možná klíčovým bodem celé akce nových vlastníků.

Zbrusu nová multifunkční hala, kde se v květnu mělo bývalo hrát hokejové mistroství světa, sice zůstává v majetku místní samosprávy, ovšem hokejový klub – respektive jeho majitelé – budou jejím operátorem. To znamená, že bude pořadatelem všech akcí zde v rámci dlouhodobé smlouvy o pronájmu haly, kterou Bakala a spol. uzavřeli s místní vládou.

O tom, že díky provozování arény by vstup do prodělečného hokejového klubu (loni vykázal schodek 14 milionů franků, tedy přes 350 milionů korun) mohl dostat ekonomické rácio, mluvil nedávno i Petr Svoboda. “Jednoduchý byznys to stoprocentně není, ale i vzhledem k možnostem té multifunkční haly by měl dávat smysl,” prohlásil v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Vaudoise Aréna v Lausanne | Foto Steiner AG

Nákup klubu, který nepatří mezi špičku nejvyšší švýcarské soutěže, v sobě nepochybně má i kus regionálního sentimentu. Celé investorské trio bydlí ve švýcarském kantonu Vaud, jehož hlavním městem je právě Lausanne.

„Petra Svobodu znám už řadu let a velice ho respektuji. Pevně za klubem stojí a já sdílím jeho přesvědčení, že pokud bude mít tým stabilní finanční zázemí, může hodně dokázat,“ říká Bakala.

Bakala není ve sportu žádný nováček, dosud byl však spojován především s cyklistikou. Několikrát se účastnil i největšího cyklistického závodu na světě Cape Argus v Jižní Africe, který se jezdí na více než 100 kilometrech krásných scénických silnic kolem Kapského Města.

Zdeněk Bakala | Foto Jiří Turek

V dresu jeho stále Klein Constantia, pojmenovaném podle Bakalova jihoafrického vinařství, s ním jezdil i Eddie Merckx, někdejší pětinásobný vítěz Tour de France a jeden z nejúspěšnějších cyklistů všech dob. Kromě toho mu už deset let patří profesionální belgický tým Deceuninck–Quick-Step.

Jaká bude Bakalova role v hokejovém klubu? „Tak jako v cyklistické stáji se budu angažovat v rozhodnutích o strategii týmu a dlouhodobém vývoji. Každodenní práci nechávám na managementu týmu včetně Petra, který převzal roli Director of Hockey Operations a řídí tak vše kolem hokeje,” popisuje Bakala.

Na otázku, zda v uplynulých sezonách navštěvoval zápasy LHC a jestli se považuje za fanouška, pak odpověděl: „Čím víc jsem v obou sportech zainteresován, tím víc si je užívám. Chci být s oběma týmy, jak to jen čas dovolí, při tréninku i soutěžích.“

The post S Lausanne můžeme hodně dokázat, říká Bakala. Klíč k byznysu zřejmě leží v unikátní aréně appeared first on Forbes.

Přečtěte si celý článek