Reynkův dům v Petrkově má připomínat jeho dílo a sloužit kultuře, žádá petice

6 měsíce před 17

Reynkův dům v Petrkově má připomínat jeho dílo a sloužit kultuře, žádá petice

Petice je určená radním a hejtmanovi Kraje Vysočina. "Jako apel, aby si uvědomili, o jak důležité paměťové místo se jedná," řekl dnes ČTK básník a publicista Miloš Doležal. Uvedl, že aktivita má i česko-francouzský rozměr.

Autory petice jsou kromě Doležala filmová dokumentaristka Ljuba Václavová a krajinářští architekti Markéta a Petr Veličkovi. "Tento dům patří do českých dějin jako jeho zlatá kapitola a je nezbytné jej zachránit pro budoucnost. Podobně, jako byl svého času uchován dům Karla Čapka na Strži a dnes plní důležitou pamětnicko-výchovnou roli," uvedli. Připomínají, že v domě žil Bohuslav Reynek (1892 až 1971) s manželkou, francouzskou básnířkou a překladatelkou Suzanne Renaudovou, i jejich synové, fotograf Daniel a překladatel Jiří.

"Tento dům patří do českých dějin jako jeho zlatá kapitola a je nezbytné jej zachránit pro budoucnost. Podobně, jako byl svého času uchován dům Karla Čapka na Strži a dnes plní důležitou pamětnicko-výchovnou roli," uvádějí signatáři. Připomínají, že v domě žil Bohuslav Reynek (1892 až 1971) s manželkou, francouzskou básnířkou a překladatelkou Suzanne Renaudovou, i jejich synové, fotograf Daniel a překladatel Jiří.

"V tomto domě se vydávaly knihy, tiskly grafiky, fotografovalo, překládala vrcholná evropská literatura, rozvíjela spolupráce s předními českými (Josef Čapek) i francouzskými umělci," stojí v textu. Petrkovský dům byl také svědkem nacistického rabování a socialistické kolektivizace, připomínají autoři petice.

Mezi přibližně stovkou osobností, které internetovou petici podpořily, jsou například historik Matěj Spurný, sochaři Kurt Gebauer a Jan Zemánek, psycholožka a přítelkyně rodiny Reynkovy Dana Němcová, filozof Jan Sokol, spisovatelka Eda Kriseová, architekt David Vávra, divadelník a spisovatel Arnošt Goldflam nebo bývalý předseda vlády a Senátu Petr Pithart.

Vnučka Bohuslava Reynka Veronika Reynková v pátek řekla agentuře ČTK, že by využití domu ke kulturním účelům uvítala. "To byla prvotní myšlenka. Když je nezbytné dům prodat, aby to fungovalo v nějakém módu veřejně přístupném," uvedla. Dodala, že nemovitost, jejíž je spolumajitelkou, zatím prodaná není.

Památkově chráněný zámeček inzeruje realitní agentura M&M reality. Cenu nezveřejnila. Realitní makléř Kamil Benc minulý měsíc řekl, že s nabídkou oslovil i samosprávy a Národní památkový ústav. Tehdy uvedl, že vyjádření, která přišla, byla negativní. K zámečku přiléhá park a hospodářská stavení, součástí prodeje jsou podle inzerátu lesy, pole a dva rybníky. Celkem jde o 92 198 metrů čtverečních plochy.

Přečtěte si celý článek