Protesty v USA pokračují. Do davu v Minneapolis najela cisterna, hořelo u Bílého domu

7 měsíce před 17

Protesty v USA pokračují. Do davu v Minneapolis najela cisterna, hořelo u Bílého domu

Protesty trvají už skoro týden a zachvátily nejen metropole amerických států, ale i menší města. Začaly v Minneapolisu, kde Floyd v pondělí zemřel poté, co mu bělošský policista při zatýkání několik minut klečel na krku, ačkoliv muž opakovaně říkal, že nemůže dýchat, a strážníka prosil, aby jej nezabíjel.

Demonstrace o víkendu provázely výtržnosti a násilnosti, přičemž terčem policie se na mnoha místech stali také novináři. Podle televize CNN v neděli téměř ve 40 městech USA platil noční zákaz vycházení. Úřady v reakci na eskalaci situace přijímaly i další opatření a státy Arizona, Texas a Virginie vyhlásily nouzové stavy. Více než desítka států kvůli obnovení pořádku aktivovala své Národní gardy.

Střety policie s demonstranty byly odpoledne hlášeny z města Santa Monica v Kalifornii, kde byla shromáždění zakázána od 16:00 (01:00 SELČ). Stejně jako v nedalekém městě Long Beach tam podle médií protesty provázelo rabování, policie se lidi snažila rozehnat mimo jiné gumovými projektily.

V centru Los Angeles najelo policejní auto do několika protestujících na ulici a dva z nich shodilo na zem. Oba se však následně zvedli a odběhli na chodník.

Podobný scénář nastal v podvečer také ve Filadelfii, kde bylo v neděli kvůli výtržnostem zatčeno nejméně deset lidí. S příchodem večera policie rozháněla manifestace i v texaském Austinu, v Atlantě, v San Diegu i v metropoli Washingtonu nedaleko Bílého domu.

Obzvláště dramatické okamžiky přinesla demonstrace na uzavřené dálnici vedoucí skrze Minneapolis. Do davu pokojně manifestujících lidí tam vjela cisterna, podle místních úřadů jí ale všichni účastníci protestu stačili uhnout z cesty.

Policie označila počínání řidiče, který skončil ve vazbě, za "velmi znepokojivé". Poté, co zastavil své vozidlo uprostřed shromáždění, jej několik lidí napadlo a způsobilo mu lehká zranění.

Ve městě Indianapolis podle médií zemřeli přes víkend kvůli násilnostem dva lidé, již dříve přitom oběti nepokojů hlásil také Detroit a Minneapolis. Na řadě míst se střetávají pokojní protestující s radikály, kteří zapalují a rabují budovy.

Někteří demonstranti vyzývají svoje spoluobčany, aby násilnostmi a loupežemi nepodrývali společné volání po ukončení policejní rasisticky motivované brutality.

Zakladatel hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) ve státu Utah Lex Scott sice odsoudil rabování a plenění, nicméně řekl, že by lidé neměli litovat zničených materiálních věcí stejně jako nespravedlivého úmrtí člověka. "Možná příště, až se bělošský policista rozhodne zmáčknout spoušť, představí si města v plamenech," řekl aktivista.

Násilných incidentů přinesly poslední dny nespočet a například v Atlantě už byli kvůli nepřiměřenému zásahu na demonstraci propuštěni dva policisté. Stejný osud potkal Dereka Chauvina, po jehož zásahu zahynul George Floyd, bývalý strážník byl navíc v pátek zatčen a obviněn z vraždy. Demonstranti požadují, aby byli stíháni i tři jeho někdejší kolegové, kteří byli u zatýkání Floyda rovněž přítomni.

"Naše země zažívá bolest, ale nesmíme té bolesti dovolit, aby nás zničila. Jsme rozhněvanou zemí, ale nesmíme dopustit, aby nás naše zloba pohltila," reagoval na vývoj v nedělním prohlášení demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden. Bývalý viceprezident navštívil dějiště sobotního protestu ve městě Wilmington ve svém domovském státě Delaware a mluvil s některými nespokojenými občany.

Prezident USA Donald Trump se v neděli k vývoji vyjadřoval pouze na Twitteru, kde znovu dával najevo podporu tvrdému postupu vůči demonstrantům.

Video: Zlobím se na Trumpa, na epidemii zareagoval hrozně, říká Kraus

Přečtěte si celý článek