Problém nenasytného App Storu je jen špička ledovce. Můžou padat hlavy!

1 měsíc před 20
Podle amerického soudu Apple využívá App Store k posílení svého dominantního postavení Podvýbor doporučuje změnu antimonopolních regulí, které ovlivní i další velké firmy Jde o závěr 16 měsíců dlouhého šetření
Apple u soudu

Apple vs. soud, ilustrační | foto: vlastní

Čtěte také: App Store znovu v hledáčku EU. Apple prý nehraje fér

Aktualizováno 10. 10. v 6:00

Boží mlýny melou, ale tak nějak divně

Včera jsme vás informovali, že podvýbor pro hospodářskou soutěž ovládaný americkými demokraty vypracoval 16měsíční studii, která potvrzuje monopolní chování velkých firem. V této souvislosti jsme zmínili Apple, jehož App Store se kvůli „dojení“ vývojářů přemrštěnou 30% taxou z každého prodaného titulu, stal doslova trnem v oku.

Jenže jde jen o špičku ledovce. Na víc jak 400 stránkách velmi podrobné analýzy experti poukazují na to, že Apple, Amazone, Facebook, Google a další velké americké korporace mají minimálně v jednom ohledu monopolní postavení, které negativně ovlivňuje nejen samotný trh, ale i spotřebitele.

Zleva: Mark Zuckerberg, Tim Cook, Jeff Bezos a Sundar Pichai, ilustrační | foto: Variety

Podvýbor důrazně apeluje na Kongres, aby se tím zabýval, protože jde o účelovou likvidaci slabších konkurenčních firem. V tuto chvíli se nabízí pouze dvě otázky: a) nejde o zásah do fungování trhu (nabídka-poptávka; chci něco prodat za určitou cenu, chceš to koupit?), b) proč až teď?

Souvisí s tím nějak nedávné kauzy (Epic, Spotify apod.)? Protože v závěru zprávy se doporučuje tyto globální giganty násilím rozdělit na menší společnosti v zájmu „rovnováhy“. Dotyčné firmy veškerá obvinění sice odmítají, ale vyhráno nemají. Momentálně totiž není vůbec jasné, jakým směrem se bude tato kauza ubírat.


Původní článek z 8. 10. 2020

App Store se v posledních týdnech poměrně hojně objevuje v titulcích nejrůznějších online magazínů doslova po celém světě. Po sérii kauz v souvislosti s finančním „vydíráním“ některých vývojářů, kvůli 30% podílu z každého prodaného titulu, který musí jablečnému podniku zaplatit, se nyní na web dostala zpráva demokratického podvýboru amerického soudu. Informaci přinesla redakce zahraničního CNBC.

Na Apple mají všichni spadeno

Je to už nějaký ten pátek, co jsme vás v tomto samostatném článku informovali, že posledním žalovníčkem, který do Applu pálil ostrými, byla nejen oblíbená streamovací hudební služba Spotify, ale také vývojáři ze studia Blix Inc. Že vám název nic neříká? Tito pánové stojí například za appkami BlueMail nebo Followapp. Ti si dokonce stěžovali u evropské komisařky pro hospodářskou soutěž.

I jim se zdá smluvní taxa příliš vysoká, a argumentují tím, že díky tomu bude mít „jabko“ vždy navrch. Apple na situaci pohotově zareagoval a zdůraznil, že jde o poplatek, který se podílí na nejen na chodu App Storu, ale jde i o „pronájem“ vlastního digitálního prostoru, který vývojářům zajišťuje podporu, reklamu a prodej.

App Store

App Store, ilustrační | foto: Horizont

Když se zneužívá dominantní postavení

Na jednu stranu jde pointu stížností vcelku chápat. Pokud vám z prodejů odchází skoro třetina z tržby, je to celkem hodně, a naštve to. Na druhou stranu je to – s prominutím – postavené na hlavu, protože jde o vlastní store Applu, navíc s nějakými pravidly, ke kterým se Spotify, Blix a další jim podobní nemuseli zavázat.

Jenže podle nejnovější zprávy Sněmovny pro soudnictví Spojených států, kterou vypracoval demokratický podvýbor, vyplývá, že se analytici přiklání na stranu poškozených. Po šestnáctiměsíčním zkoumání došli k závěru, že Apple díky „dojení“ svých klientů má v App Storu jasně navrch a vystupuje z pozice síly.

A úplně stejná situace panuje i ohledně Googlu, Amazonu apod. Tím se vysvětluje i důvod, proč náhle chtějí změnu stávajících antimonopolních zákonů.

Je, nebo není tato situace absurdní, co si o tom vůbec myslíte? Napište nám!

Přečtěte si celý článek