Případ Hamlet: Jak dlouho čekat, než se rozhodne být, či nebýt se mnou

6 měsíce před 19

Všechno má svůj čas.

I ovoce na stromě musí uzrát.

I ovoce na stromě ale nakonec uzraje. Jak dlouho to trvá člověku?

„Budeš tedy se mnou, nebo ne?“ zeptáš se zrale, věcně, přehledně. Varianty odpovědi jsou pouze dvě – ANO, nebo NE. A přesto slyšíš něco mezi:

„To není tak jednoduché. Počkej ještě. Ty chceš všechno hned.“ Jako by chyba byla na Tvé straně.

A tak zmlkneš. Čekáš dál. A příběh se opakuje. Tvá přímá otázka, jeho vyhýbavá odpověď.

Jak dlouho ještě čekat? Má to vůbec smysl? Nebudu litovat – zbytečného čekání, anebo naopak unáhleného odchodu?

Na téma partnerských vztahů jsem napsal už pět knih. Ta základní, 250 zákonů lásky, se v anglickém překladu 250 Laws of Love stala bestsellerem v USA, Velké Británii, Itálii a Španělsku. Amazon mi v roce 2020 udělil status Amazon Best-Selling Author, ačkoli já u autorství nezůstávám. Rád s lidmi mluvím, když mají potřebu se mi svěřit. Na veřejné facebookové stránce, která má více než 300 000 fanoušků, a hlavně v uzavřeném soukromém prostředí FC Klubu, který má 15 000 členů, se snažím pomáhat Vám v orientaci v konkrétních vztahových problémech a třikrát týdně o tom píšu speciální článek. Jako dnes.

Hamletovský syndrom

Princ Hamlet řekl: „Být nebo nebýt – to je otázka: je důstojnější zapřít se a snášet surovost osudu a jeho rány, anebo se vzepřít moři trápení a skoncovat to navždy?“

Přenesením do vztahového života vnímá psychologie jako Hamleta váhavého člověka, který stojí jednou nohou ve vztahu a druhou mimo něj. U kterého není jasné, zda vstupuje do vztahu, nebo je spíše na odchodu. Co vlastně chce? Proč to natahuje? Proč na jednu stranu vykládá „Miluji Tě, udělám pro nás cokoli“, a na druhou stranu zdánlivě neudělá vůbec nic?

Co se děje v jeho hlavě? Jen si s námi hraje, obírá nás o čas nebo se opravdu náročně potýká s vnitřními draky – nejistotami, pochybnostmi, slabostmi, ale také se zodpovědností a soupeři, o kterých ani netušíme, protože nejsme v jeho kůži?

Jak to zvládat, když z našeho pohledu je čekání už moc dlouhé, bolestné, nepochopitelné?

A především: Kolik času ještě dát?

Objasním to právě nyní na konkrétním příkladu z FC Klubu:

 

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde

Přečtěte si celý článek