Přibírání jako cesta k pevnému zdraví a štíhlé postavě

4 měsíce před 123

Zatímco prvních deset let 21. století se neslo v duchu extrémně štíhlých modelek, jako byla například Victoria Beckham, v posledních letech tento trend utichá a čím dál více se objevují fotografie modelek, které se chlubí kyprými tvary. Odborníci se ale obávají, že by mohlo jít o cestu z extrému do extrému.

Trend na sociálních sítích

Na sociální síti Instagram se v posledních dnech čím dál častěji objevuje hashtag #gainweightiscool, což v překladu znamená, že přibírání na váze je teď v módě nebo něčím, co je trendy. Mnoho uživatelů tento trend nejprve schvalovalo, ale později se ukázalo, že ho mnoho žen i mužů používá jen k tomu, aby zakryli svou nezdravou obezitu.

Tuto domněnku potvrdili i lékaři a odborníci, kteří tvrdí, že se čím dál častěji setkávají s tím, že se lidé označují za sebevědomé a zdravé, i když při tom trpí nadváhou, se kterou je třeba něco dělat, aby nebylo ohroženo jejich zdraví.

Jak nabrat zdravě?

Přibíráním na váze není myšleno získání zbytečných tuků. Mnohem více je nutné se zaměřit na získání svalové hmoty, která tělo posílí. Toho lze docílit jen díky správnému jídelníčku, jenž bude bohatý na bílkoviny a dále vhodným zátěžovým sportem. Hodnoty se u každého opět liší a v takovém případě se vyplatí poradit se s výživovým poradcem.

Díky nabírání svalové hmoty zůstanete stále štíhlí, ale přesto budete silnějšími a zdravějšími. Takový proces není krátkodobou záležitostí a vyžaduje disciplínu, trpělivost a chuť něco změnit. U každého se nabírání projevuje v různých časových intervalech, a proto není vhodné svůj metabolismus posuzovat podle ostatních.

Foto: Shutterstock

Jaká je ideální váha?

Taková hodnota bohužel neexistuje a bohužel ani výpočet BMI nezaručí, že bude výsledek správný. Kulturisté, jejichž stavbu těla tvoří z velké části svaly například do zdravé hodnoty BMI nespadají, a přesto jsou na tom zdravotně velmi dobře.

Ideální cestou je podle odborníků posuzovat každého zvlášť, jelikož jen individuální výsledky mohou nabídnout odpověď, zdali se v těle nachází více tuku, než by mělo. Pokud je ho tam naopak málo, může být hashtag #gainweightiscool na místě.

Foto: Shutterstock, zdroj: Medical News Today

Přečtěte si celý článek