Pandemie a do toho cyklon století. Na miliony lidí v Asii se řítí přírodní katastrofa

8 měsíce před 21

Pandemie a do toho cyklon století. Na miliony lidí v Asii se řítí přírodní katastrofa

Cyklon Amphan má plnou silou udeřit ve středu večer místního času, už teď ale zasáhl pobřeží u indického města Kalkata. Několik hodin předtím se ohlašoval silným větrem a deštěm. 

V pondělí, ještě nad Indickým oceánem, hurikán dosahoval takové síly, jakou meteorologové v Bengálském zálivu nikdy nenaměřili. Od té doby zeslábl, a až se dostane nad pevninu, rychlost větru se ještě sníží. Cyklon ale přinese silný déšť a hladina moře u pobřeží se může zvednout až o pět metrů.

V posledních desetiletích Indie ani Bangladéš nic takového nezažily a před úderem bouře panuje v obou zemích napětí a panika. Podobně silný cyklon zasáhl region v roce 1999. Zemřelo tehdy skoro 10 tisíc lidí.

Pobřeží Bengálského zálivu, které se kroutí do tvaru písmene U, je při podobné katastrofě extrémně zranitelné. Leží velmi nízko a jsou v něm rozsáhlé říční delty, což zvyšuje riziko ničivých povodní. Bouře může vodou spláchnout i oblasti vzdálené několik kilometrů od pobřeží.

Na to všechno se teď Indie a Bangladéš připravují. Bangladéš evakuoval 2,2 milionu lidí, Indie skoro půl milionu. Celkem ale silný vítr a déšť zasáhne podle předpovědi odborníků přes 40 milionů lidí. 

Evakuace a rozestupy

Celou operaci však komplikuje pandemie koronaviru. Úřady se snaží dodržovat hygienická a bezpečnostní opatření. "Lidé jsou vystresovaní. Bojí se jít do evakuačních center, bojí se, jak se tam budou dodržovat fyzické rozestupy," popsala pro americkou stanici CNN situaci na pobřeží Bangladéše Snigdha Chakrabortyová, manažerka místní charitativní organizace.

Problémy nastávají hlavně v obřím táboře pro milion rohingských uprchlíků. I v něm už se objevila nemoc covid-19.

Indie je kvůli koronaviru v celonárodní karanténě, epidemie stále neustupuje. Ve druhé nejlidnatější zemi světa ve středu přibyl rekordní počet případů nákazy. Za jediný den testy odhalily přes 5600 infikovaných. Celkem je v Indii už přes sto tisíc nakažených novým typem koronaviru.

Tisíce lidí navíc přišly kvůli karanténě a uzavírání podniků o práci ve velkých městech a hromadně se stěhují zpátky na venkov. Obrovský exodus stále neskončil a nákaza se kvůli tomu šíří dál. Mnoho lidí se proto bojí.

Raději zemřít doma

V evakuačních centrech, kam úřady posílají obyvatele z pobřeží, se proto oddělují starší lidé a těhotné ženy od ostatních Indů. V některých oblastech, kde domy ustojí silný vítr, úřady raději nechají lidi v domácí karanténě. Záchranné složky pečlivě zvažují, kde je potřeba zachraňovat životy před cyklonem a kde před koronavirem.

Příkladem takového komplikovaného místa je indické město Kalkata ve státě Západní Bengálsko. Bouře tam už sice dorazila, někteří lidé se však přesto odmítli evakuovat. Už přes měsíc tam platí karanténa a mezi obyvateli panuje strach z nákazy.

"Jsme připraveni zemřít doma," cituje otce z jedné rodiny žijící na pobřeží americký deník Washington Post. "Za žádnou cenu nepůjdeme do evakuačního centra, ať si vláda říká, co chce."

Indie tak nakonec evakuovala necelých 500 tisíc lidí, původní plán však byl přesunout milion obyvatel.

Přečtěte si celý článek