OSVČ dostanou dalších 15 tisíc za květen, slibuje Babiš

7 měsíce před 14

Živnostníci a OSVČ budou podle premiéra Babiše moci zažádat za květen o další podporu ve výši 15 tisíc korun. Řekl to v rozhovoru pro deník Právo.

„V každém případě platí, co jsme slíbili. Podpora osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) bude proplacena i za květen. Červen rozhodneme podle situace v květnu,“ řekl Právu předseda vlády. A doplnil, že by to tentokrát mělo být patnáct tisíc korun.

Za období od 13. března do 30. dubna už mohli živnostníci žádat o 25 tisíc korun. Případná podpora za květen by tak byla v měsíčním přepočtu stejná.

O podpoře i v květnu či případně i dále musí rozhodnout vláda a poté jí schválit poslanci. Kromě příspěvků mají OSVČ také na půl roku odpuštěny minimální zálohy na sociální i zdravotní pojištění.

„Vláda chce a bude pomáhat živnostníkům, kteří tuto krizi nezpůsobili, ale pandemie je připravila o příjmy,“ dodal v rozhovoru předseda vlády.

Stále ovšem není jednoznačně zřejmé, kdo na kompenzační bonus od státu má nárok, a kdo nikoliv. Ministerstvo financí sice rozvolnilo podmínky pro jeho získání, aby na něj dosáhly takřka všechny OSVČ, finanční správa ale bude moct v dalších třech letech kontrolovat, zdali podpory někdo nezneužil. Hranice, která by dávala živnostníkům jistotu, že později kvůli žádosti nebudou mít opletačky s úřady, přitom neexistuje.

The post OSVČ dostanou dalších 15 tisíc za květen, slibuje Babiš appeared first on Forbes.

Přečtěte si celý článek