Operátoři si nechají zaplatit i za vrácení vašeho kreditu, varuje ČTÚ

8 měsíce před 25

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) zveřejnil ke svým 15. narozeninám novou monitorovací zprávu, ve které mimo jiné upozorňuje na nepříjemnou praktiku operátorů spojenou s novelou zákona a elektronických komunikacích, která vešla v platnost 1. dubna 2020.

telefon | foto: ExtraEssay

TIP: Polovina Čechů chce změnit operátora. Díky novele zákona to jde zdarma

Novela posiluje práva spotřebitele

Podle novely může každý zákazník od svého operátora odejít zcela bez pokuty a bude mu i nabídnut bezplatný přenos telefonního čísla. Jedinou podmínkou je dodržování smlouvy po dobu 3 měsíců. Zároveň se ale ukázalo, že novela značně znevýhodňuje klienty, kteří fungují bez tarifu, s tzv. dobíjecí SIM kartou.

Pokud bude takový zákazník chtít přejít, dozajista mu bude záležet na výši kreditu, kterou na účtě má. Jak varuje ČTÚ, pakliže budete při přesunu ke konkurenci vrátit po svém stávajícím operátorovi kredit, budete muset zaplatit speciální poplatek. A ten se liší v závislosti na tom, služby jakého poskytovatele využíváte.

Právě jsme vydali nejnovější monitorovací zprávu. Co se dozvíte? 15. výročí vzniku ČTÚ, nové poplatky ze strany operátorů, reflexe novely zákona účinná od 1. dubna a přehled stížností a dotazů za první čtvrtletí tohoto roku.
Více na našem webu 👉https://t.co/mJwUD9vOjn

— ČTÚ (@ctu_cz) May 20, 2020

Kredit nedostanete zpět zadarmo

U T-Mobilu vás vratka kreditu vyjde na 118,98 korun, u Vodafonu na 149 korun. Zdaleka nejdražší je vrácení peněz z kreditu u O2, operátor si za to řekne 199 korun. Jak je patrné, poplatek je z pohledu spotřebitele značně nefér a působí tak, že se uživatelům nakonec ani nevyplatí o vrácení žádat.

U všech tří hlavních tuzemských operátorů došlo k zavedení tohoto poplatku právě od 1. dubna, tedy v reakci na novelu zákona, která do velké míry upřednostňuje zákazníka a ctí jeho práva. Podle expertů jde o největší změnu v tomto oboru ve prospěch zákazníka od roku 2006; tehdy byla zavedena přenositelnost telefonních čísel.

Lehoučké – a poznání příjemnější – změny se týkají i operátora Nordic Telecom, který velmi sympaticky aspiruje na post čtvrtého velkého poskytovatele na našem trhu. Moc změn se neodehrálo, operátor pouze zrušil poplatek za přenos čísla ke konkurenci, jak mu nařizuje nová novela.

zdroj: ČTÚ

Přečtěte si celý článek