Odklad nájmů a opatření k pendlerům bude řešit Ústavní soud, senátoři podali stížnost

6 měsíce před 17

Odklad nájmů a opatření k pendlerům bude řešit Ústavní soud, senátoři podali stížnost

"Ústavní soud by měl posoudit, zda je současný režim na hranicích v pořádku a jestli je hrazené testování jednou měsíčně dostatečně zdůvodněné i s ohledem na situaci v okolních zemích. Dále by měl říci, jestli nejsou opatření diskriminační nebo nejsou v rozporu s evropskými pravidly," uvedl senátor Miroslav Balatka (za STAN), který se dlouhodobě věnuje problémům pendlerů.

Pendleři se nyní musí prokázat negativním testem jednou za měsíc, ten si navíc musí udělat na vlastní náklady. To podle Balatky postrádá logiku. "Za 30 dnů se stihnete nakazit a vyléčit. Jediným efektem tohoto opatření jsou pouze další komplikace životů tisíců pendlerů a náklady navíc," dodal senátor.

Aktuálně platí pro pendlery dvojí režim. Pro lékaře, zdravotní sestry či záchranáře platí mírnější režim. Podle Balatky není například zřejmé, proč mírnější omezení mají pracovníci zdravotnických zařízení, u nichž je vyšší riziko nákazy.

Hrozí smršť žalob ze strany majitelů bytů

Iniciativu senátorů za zrušení odkladů nájmů vede Tomáš Czernin (TOP 09). Stát podle něj prostřednictvím zákona naprosto rezignuje na svou ústavní povinnost poskytnout zasaženým osobám (nájemcům) účinnou pomoc. Současně pronajímatelům omezuje vlastnické právo bez náhrady. "To jsou povinnosti, které vyplývají z Listiny práv a svobod a jsou pro stát naprosto závazné," uvedl. Stížnost považuje za poslední instrument, kterým lze zabránit spuštění nespravedlivého řetězového efektu, na jehož konci může stát smršť oprávněných žalob ze strany pronajímatelů.

"Navrhujeme, aby soud konstatoval protiústavnost k 31. prosinci 2020 tak, aby vláda měla prostor protiústavní stav napravit způsobem, kdy by nebyla dotčena ústavou garantovaná práva skupiny obyvatel. Jsem přesvědčena, že ani nouzový stav neopravňuje vládu a parlament k tomu, aby schvaloval protiústavní zákony," uvedla advokátka Hana Marvanová v tiskové zprávě.

Nájemníci bez příjmů nebudou podle normy moci dostat výpověď kvůli tomu, že v důsledku epidemie koronaviru nebudou schopni nejdéle do konce července platit nájemné. Dlužné nájemné ale budou muset splatit do konce letošního roku. Zákon schválila sněmovna i přes negativní postoj Senátu, který podal návrh, aby stát ručil pronajímatelům za 80 procent dlužného nájmu firem.

Návrh o pendlerech byl Ústavnímu soudu odeslán ve středu, o nájmech ve čtvrtek. Pro návrh na zrušení vládního opatření je třeba nejméně deset senátorských podpisů.

Přečtěte si celý článek