Nový příznak koronaviru překvapil i lékaře

5 měsíce před 6

Přestože se může zdát, že koronavirus je na mnoha místech na ústupu a je na čase se vrátit k normálu, nové a nové zaznamenané symptomy ukazují, že o nemoci Covid-19, kterou způsobuje, stále nevíme tolik, kolik bychom potřebovali, abychom proti ní mohli efektivně bojovat.

Nemoc se projevila nečekaně

Seznam oficiálně uznaných příznaků koronavirové infekce se neustále rozšiřuje. Původní horečku, ztrátu chuti a dýchací problémy postupně rozšířily například mravenčení, průjem, kopřivka nebo mozková mlha. Až teď nicméně vypluly na povrch některé případy z Číny, ve kterých je řeč o tom, že došlo k výraznému ztmavnutí kůže pacientů.

Konkrétně jde o případ dvou čínských lékařů, kteří se nakazili koronavirem. Onemocnění u nich nabralo závažný průběh, který vedl k tomu, že museli být napojeni na mimotělní oběh. Oba pacienti přitom vykazovali stejný výjimečný příznak. Jejich kůže začala tmavnout, až docela zčernala. Nešlo přitom jen o lokální pigmentaci, ale celou plochu kůže na těle. Na reportáž čínské televize China Beijing TV upozornil britský list Mirror.

Jeden z lékařů se podle závažné reportáže z nemoci již zotavil, ale odnesl si vážné následky. Nemůže chodit bez pomoci a jeho psychika je silně poznamenaná. Druhý z lékařů je na tom stále velmi špatně. Je ošetřován na jednotce intenzivní péče, kde bojují o záchranu jeho života.

Dr Yi Fan and Dr Hu Weifeng, both 42, were diagnosed with Covid-19 while treating patients at the Wuhan Central Hospital in January, and this is what they looked like when they woke up 🤯https://t.co/LSe15Vcn7N

— Metro (@MetroUK) April 21, 2020

Problém s játry nebo experimentální léčba

Lékaře tento příznak velmi překvapil. Přesná příčina ztmavnutí kůže pacientů není zřejmá. Podle některých teorií by mohlo jít o důsledek toho, že koronavirus napadl játra a ta začala selhávat. Výsledkem byla hormonální nerovnováha, která způsobila černání kůže.

Jiní lékaři jsou ale přeci jen opatrnější a mluví o tom, že by mohlo jít také o reakci na silné léky, jež pacienti dostávali. V tomto ohledu jde často o experimentální léčiva, kdy není zcela přesně prostudována reakce lidského organismu na ně.

Podobně závažné případy tmavnutí kůže po celém těle se zatím objevily jen v Číně. Ale také v jiných zemích byly zaznamenány obdobné symptomy, kdy se u pacientů objevily například tmavé skvrny na končetinách. Častěji se však v USA a Evropě objevili jedinci, kteří měli jinak postiženou kůži – objevila se u nich vyrážka připomínající omrzliny.

Foto: Shutterstock

Přečtěte si celý článek