Nestihli jste podat daňové přiznání? Na elektronické máte čas do 1. června

3 měsíce před 36

Dnes je poslední den, kdy můžete bez pokuty podat daňové přiznání k dani z příjmu fyzických osob na papírovém tiskopisu. Jestli jste ho nestihli vyplnit, nezoufejte. Zachrání vás počítač. 

Pro elektronická přiznání se totiž lhůta prodlužuje až do 1. června 2021.

Je to docela jednoduché a nepotřebujete k tomu ani elektronický podpis nebo datovou schránku. Formulář daně z příjmů fyzických osob stačí vyplnit prostřednictvím aplikace Elektronického podání (EPO) na stránkách Finanční správy.

Dokonce se nemusíte mučit s výpočty – formulář je interaktivní, spočítá daň za vás a vy ho pak jedním klikem odešlete.

Přílohy k daňovému přiznání, například potvrzení o darech nebo úvěrech na bydlení, naskenujte a přidejte k interaktivnímu formuláři také v elektronické podobě, skrze položku načtení souboru.

Jediné na co nesmíte zapomenout, je potvrzení, že jste to vy, kdo tiskopis poslal. Vygeneruje se, až přiznání odešlete, pak ho stačí vytisknout, podepsat a odnést do pěti dnů na podatelnu finančního úřadu nebo poslat doporučeně poštou.

V takovém případě rozhoduje poštovní razítko a nejzazší termín je 5. června

S potvrzením můžete poštou poslat případně i zmiňované přílohy, ale není to ideální varianta – lepší je odeslat je elektronickou cestou.

Ještě jednodušší to mají ti, kdo vlastní elektronický podpis. Mohou použít jednu z aplikací, například Online finanční úřad (DIS+), do kterého se přihlašuje pomocí služby eidentita nebo Datové schránky, nebo jiný software, například v rámci účetní aplikace.

Aktuální vydání magazínu

Podepsání pak probíhá elektronicky a ušetří vám cestu na úřad s vygenerovaným potvrzením.

Formulář vyplněný prostřednictvím softwaru třetí strany je možné nahrát i přes v úvodu zmíněné EPO

A pokud byste až po odeslání formuláře objevili nějakou chybu nebo nesrovnalost, nejlepším řešením je zavolat svému správci daně a domluvit se na opravě.

The post Nestihli jste podat daňové přiznání? Na elektronické máte čas do 1. června appeared first on Forbes.

Přečtěte si celý článek