Není česnek jako česnek. Konzumujte ten zdravý bez toxinů

10 měsíce před 20

Celá staletí je známou pravdou, že česnek je skvělým lékem na nejrůznější choroby a učiněným zázrakem při nachlazení. Toto přírodní antibiotikum totiž obsahuje látku zvanou alicin, která má velmi příznivé účinky na naše zdraví. Bohužel už to ale neplatí vždy. Také do českých obchodů ve velkém zamířil česnek z Číny, jenž má ke zdravé potravině opravdu daleko.

Je levnější a déle vydrží

V případě, že vybíráte česnek v supermarketu, dejte si dobrý pozor na to, odkud pochází. Česnek není ničím exotickým a běžně ho produkují také čeští zemědělci, stejně jako celá řada evropských zemí. Ovšem až 80 % celosvětově prodaného česneku pochází z Číny. Raketový růst jeho obliby má dva důvody: je o poznání levnější a vydrží déle. Tedy zdánlivě jasné argumenty, proč česnek z Číny kupovat. Jenže my vám naopak povíme, proč se mu raději vyhnout.

Česnek z Číny, dokonce i ten organický, se stříká pesticidy, jako je methylbromid. Používá se k odstranění škůdců a plevelů, ale tyto chemikálie se pak dostanou do našeho těla. Ve vysokých koncentracích tyto pesticidy poškozují náš nervový a dýchací systém. V extrémních dávkách mohou dokonce vést až ke smrti.

Dokonale bílý neznamená dobrý

A to není vše. Kromě pesticidů používají Číňané také k bělení česnekových hlav chlor. Díky tomu česnek nemá tmavé skvrny a je dokonale bílý. Podle výrobců bílé česnekové hlavy častěji přistávají v našich chladničkách. Bohužel taková chlorace česneku zvyšuje riziko rakoviny u lidí, kteří ho konzumují. Kromě toho Číňané používají další chemické postřiky, které mají prodloužit česneku jeho životnost.

Kvalitní česnek poznáte také podle barvy.

Aby toho nebylo málo, takto upravený česnek může ztratit i své vlastní prospěšné látky. Alicin, který je zodpovědný za vše, co je v česneku dobré, totiž najdeme jen u čerstvých hlav. Pokud ale sáhneme po čínském česneku, nemůžeme vědět, kdy byl ulomen a zda kromě chemie a pesticidů dostáváme do těla také něco zdravého.

Jak poznat čínský česnek?

Prodejce, který se řídí českými zákony, by v každém případě měl uvádět, odkud prodávaný česnek je. Obvykle v obchodech najdete jak levnější čínský, tak dražší český či evropský. Pokud by vás ale náhodou chtěl někdo ošálit, rozdíl v česneku můžete poznat i sami. Číňané z česneku odebírají vodu, aby byl lehčí a tím levnější na přepravu. Na první osahání je tak cítit rozdíl v hmotnosti. Dobrý český česnek je tvrdý, těžký a baňatý. Čínský působí smrskle a nečerstvě. Rozdíl poznáte také v chuti: kvalitní česnek je mnohem jemnější. A jak už jsme si řekli, základním rozdílem kvůli chloraci je barva. Špičkový česnek je nafialovělý, ten čínský naopak zcela bílý.

Foto: Pixabay

Přečtěte si celý článek