Mocný Putinův spoluhráč se střelil do hlavy pistolí, kterou dostal kvůli koronaviru

6 měsíce před 16

Mocný Putinův spoluhráč se střelil do hlavy pistolí, kterou dostal kvůli koronaviru

Vyšetřovatelé podle agentury TASS nenašli žádný dopis na rozloučenou, nicméně sebevraždu pokládají za nejpravděpodobnější verzi a její příčinu zjišťují.

"K okolnostem smrti mého otce se nechci vyjadřovat, jsou to rodinné záležitosti. Počkejme si na oficiální závěry vyšetřování," prohlásil Bosovův syn Anton.

Dvaapadesátiletý Bosov s majetkem v odhadované výši 1,1 miliardy dolarů (asi 28 miliard Kč) figuroval na 86. příčce loňského žebříčku nejbohatších Rusů v podání časopisu Forbes. Jedna z Bosovových společností je sponzorem noční hokejové ligy, ve které hraje prezident Vladimir Putin a další členové ruské elity, včetně Bosova. Sám podnikatel pak byl předsedou správní rady hokejového klubu z Novosibirsku a podle webu hcsibir.ru měl největší zásluhu na tom, že se právě zde bude konat MS dvacítek v roce 2023. 

Tělo podle tisku našla vdova a tělesný strážce v tělocvičně poté, co uhlobaron nereagoval na manželčiny telefonáty a esemesky. Dveře, které byly zamčeny zevnitř, museli strážci vyrazit, než našli tělo s kulkou v hlavě. Pistole byla prý darem od ministerstva vnitra severokavkazské Abcházie, jejíž nezávislost většina světa neuznává. Žádné doklady ke zbrani se dosud nenašly.

Bosov údajně zbraň dostal pro vlastní ochranu v případě, že by v zemi kvůli koronavirové krizi došlo k občanským nepokojům a útokům na movité Rusy. 

Agentura Interfax připomněla, že Bosov se v 90. letech podílel na přerozdělení hliníkového průmyslu. V současnosti byl spoluvlastníkem skupiny Alltek, jakož i dvou uhelných společností, Sibantracit a Vostokugol. Tu druhou tajná služba FSB loni začala podezírat z nelegální těžby, prověrka podle prosincového vyjádření vicepremiéra Jurije Trutněva ještě neskončila.

Podle nejmenovaného přítele Bosovovy rodiny dvaapadesátiletý podnikatel řešil jeden skandál za druhým a jeho podniky byly od začátku roku v chaosu.  Navíc si nadělal řadu vlivných nepřátel - loni například propustil z čela uhelných společností Aleksandra Isajeva, přičemž ho obvinil z "hrubého zneužívání své pozice, krádeží v oblastech, které mu byly svěřeny a ze šíření nepravdivých informací".

Isajev ovšem nebyl jediný, podle ruského webu RBC začal Bosov v poslední době hromadně propouštět zaměstnance svých podniků a aktiva převádět na své jméno, jako by se chystal vlastní byznys prodat.

Přečtěte si celý článek