Koromanuál: Jaká covidová opatření momentálně platí a jak je dodržovat?

1 měsíc před 10

Kde nasadit roušku a kde ji naopak s čistým svědomím odložit? S horšující se situací se opatření proti šíření koronaviru den o dne mění. Abyste se v záplavě informací neutopili, připravili jsme pravidelně aktualizovaný souhrn toho nejdůležitějšího, co byste měli vědět.

Roušky

Jednoduchá záležitost: jste-li pod střechou, noste roušku. Mít ji nasazenou je nutnost ve všech vnitřních prostorech, ať už jde o nákupní centra, kanceláře, školy, hromadné akce nebo veřejnou dopravu. Nařízení se pochopitelně nevztahuje na bydliště či místo ubytování (například hotelový pokoj).

Pak je tu řada výjimek (všechny najdete ZDE). Pokrývka úst a nosu mohou odložit děti do dvou let a v mateřských školách, duševně nemocné osoby, řidiči MHD, soudci, umělci, moderátoři v rádiu a TV, svatebčané, návštěvníci bazénů, klienti stravovacích podniků během konzumace či cestující v MHD, kteří se potřebují napít a najíst.

Podniky, kultura, instituce

Restaurace a bary budou od čtvrtka 24. září otevřeny jen od 6 do 22 hodin. Do provozoven může vstoupit pouze tolik lidí, kolik je míst k sezení, přičemž pokud nesedíte u jednoho stolu, musíte být od sebe vzdáleni alespoň 1,5 metru. Roušku můžete při jídle a pití odložit, při cestě na toaletu nebo na bar, byste ji ale měli mít opět nasazenou.

Zpřísnění očekávejte také v kadeřnictvích, kosmetických i masážních salonech a dalších službách. Povinné jsou vedle roušek rovněž dezinfekce a dodržování odstupu. Pokud máte příznaky koronaviru (například teplotu vyšší 37°C), počítejte s tím, že do podniku nebudete vpuštěni. To stejné nicméně platí také pro pracovníky.

Divadla, kina nebo koncerty můžete navštívit jen s rouškou. V hledišti společně vámi smí být až 1000 diváků, ovšem za předpokladu, že mezi vámi je dodržený dostatečný, alespoň dvoumetrový rozestup.

Oproti tomu na návštěvy v nemocnicích a sociálních zařízeních můžete zapomenout – jsou zakázány, tedy pokud se nechystáte za nezletilými či umírajícími pacienty. Otcové u porodu mohou být pouze s nasazenou rouškou a pakliže nejeví příznaky covidu-19.

Školy prozatím zůstávají otevřené. Nový šéf zdravotnictví Roman Prymula sice doporučil, aby základní a střední školy zůstaly v pátek zavřené, většina ředitelů se nicméně rozhodla pro pokračování v běžné výuce.

Hromadné akce

Sportovní či kulturní akce ve venkovních prostorách může navštívit až 2000 osob, pokud budou v oddělených sektorech, v opačném případě je maximální limit poloviční. Jestliže se akce zúčastní vice než 50 lidí, každý přítomný musí mít vlastní sedačku. Omezení neplatí na demonstrace.

Totožná opatření platí ve vnitřních prostorách jen s rozdílem, že čísla se snižují. Pokud lze objekt rozdělit do sektorů, povoluje se účast až 1000 lidí. Dorazí-li vás více jak 10, pořadatel musí každému připravit vlastní místo k sezení. Po celou dobu navíc platí povinnost mít nasazenou roušku.

Opatření týkající se podniků a hromadných akcích jsou časově omezena na 14 dnů. Pokud ministerstvo zdravotnictví nepřijme nová, měla by tak skončit 7. října ve 23:59.

Cestování

Od června se pro cestování do zahraničí a následný návrat do Česka uplatňuje takzvaný semafor, jenž zohledňuje rizika nákazy v jednotlivých zemích a na základě toho je člení do tří skupin: nízko rizikové (zelené), středně rizikové (oranžové), vysoce rizikové (červené). S každou z těchto skupin jsou pak přímo spojené podmínky pro překročení hranic.

Češi ovšem musí počítat s komplikacemi při cestování navzdory tomu, že téměř celá Evropa je aktuálně „zelená“ (semafor se aktualizuje každý týden). Zatímco totiž na jaře se republika uzavřela před světem, nyní je situace zcela opačná. Okolní země reagují na horšící se situaci u nás a pro české návštěvníky zpřísňují vstup do země.

Slovensko
Na území našeho federálního partnera se od poloviny září dostanete pouze s negativním testem, který nesmí být starší 72 hodin. Nemáte-li jej, musíte se registrovat skrze formulář e-hranice, nastoupit do karantény a nejdříve pátý den se nechat testovat. Existuje ovšem velké množství výjimek, vztahují se například na profesionální řidiče, přeshraniční pracovníky nebo umělce.

Německo
I tady platí povinnost negativního testu, ačkoliv ne pro všechny. Podmínka se nevztahuje na občany z Ústeckého a Moravskoslezského kraje nebo řidiče a pendlery. Kdo do těchto skupin nespadá a potvrzení o bezinfekčnosti mít nebude, čeká ho dvoutýdenní karanténa. Bližší info ZDE.

Rakousko
Pokud se chystáte k našemu jižní sousedovi, udělejte to co nejdříve, tím spíše, jste-li z Prahy. Rakousko vážně zvažuje, že českou metropoli koncem týdne zařadí na seznam rizikových oblastí. Pražané by se tím pádem museli při překročení hranic prezentovat negativním testem, nejdéle 72 hodin starým, nebo se na vlastní náklady izolovat a do dvou dnů požádat o provedení testu v Rakousku.

Polsko
Poláci k nám zatím nejsou tak přísní a po červnovém otevření hranic Čechy nechávají křižovat svou zemí bez omezení.

Situace v ostatních zemích světa se výrazně liší. Všechny podrobné informace včetně doporučení Ministerstva zahraničí najdete ZDE.

The post Koromanuál: Jaká covidová opatření momentálně platí a jak je dodržovat? appeared first on Forbes.

Přečtěte si celý článek