Konec univerzitních kampusů? Cambridge bude učit online

7 měsíce před 18

Univerzita v Cambridge se rozhodla, že kvůli pandemii koronaviru pro akademický rok 2020/2021 úplně zruší prezenční výuku, a stává se tak první světovou univerzitou, která přesune hodiny online i během letního semestru. 

„Vzhledem k tomu, že je pravděpodobné, že i nadále bude vyžadováno dodržování rozestupů, univerzita se rozhodla, že během příštího akademického roku nebudou žádné osobní hodiny,“ řekl mluvčí univerzity Guardianu.

Přestože se univerzita, na které roční školné stojí asi 208 tisíc korun, chystá realizovat všechnu výuku virtuálně, osobní účast v menších studijních skupinách bude umožněna, pokud budou odpovídat požadavkům dodržování dvoumetrových odstupů.

Ve virtuální podobě probíhá na škole, stejně jako na mnoha dalších, výuka už od března a studenti se do tříd nevrátili ani na zkoušky.

To, jak bude vysokoškolská výuka v příštím akademickém roce probíhat, zůstává velkým otazníkem. Většina světových univerzit zatím ještě oficiální stanovisko nevydala, například lékařská fakulta Harvardovy univerzity ale už teď počítá s tím, že zimní semestr pro studenty medicíny ponechá v online podobě. 

Čeští vysokoškoláci absolvovali výuku online a stejně skládají i zkoušky.  Do škol se od dubna mohly vracet malé skupiny maximálně pěti účastníků,  osobní přítomnost některé školy umožnily u státních závěrečných zkoušek nebo obhajob závěrečných prací.  Jestli se od podzimu školy vrátí do režimu před pandemií, se neví.

Aktuální vydání magazínu

„Samozřejmě nevíme, jak se bude situace vyvíjet. Pokud by bylo potřeba vrátit se k online výuce vrátit, tak to zvládneme,  ale nepředpokládáme, že by výuka měla probíhat prioritně online,“ říká Václav Hájek, mluvčí Univerzity Karlovy.

Tereza Mlynářová z Vysoké školy ekonomické pak doplňuje, že škola zatím uvažuje o zachování online výuky u studentů za zahraničí, kteří by neměli možnost se do ČR v novém akademickém roce dostat.

The post Konec univerzitních kampusů? Cambridge bude učit online appeared first on Forbes.

Přečtěte si celý článek