Hravě romantická vzpomínka v interiéru: retro styl

5 měsíce před 18

Zvláště v 60. a 70. letech krystalizoval ve vybavování bytů a domů hravý styl, který byl plný barev, plastu, ohýbaných trubek a nábytku na šikmých nožkách. Možná, že se právě pro svou barevnou hravost stává stále oblíbenějším stylem i v současných interiérech. Jeho další výhodou je, že při trochu snažení a fantazii můžete získat originální kousky za poměrně příznivou cenu.

Co máte vlastně hledat?

Pokud vás nadchly některé kousky nábytku nebo dekorace, které jsou typické pro retro styl, určitě se zabýváte myšlenkou, zda si tak zařídit třeba jednu místnost nebo si domov ozvláštnit alespoň nějakým solitérem.

Jak by měl ale vypadat, aby byl skutečně „stylový“? Charakteristické jsou pro něj syté barvy, zdánlivě neslučitelné geometrické, květinové či abstraktní dekory a výrazné až kýčovité doplňky.

Oblíbeným materiálem byl plast. Používal se v kombinaci s trubkovitým podnožím k výrobě židlí a křesel, ale byly z něj zhotoveny třeba i jídelní sada nebo povrch rádia. Stolečky a komody měly šikmé nožky (tzv. bruselský styl). Nesměly chybět ani syntetické závěsy a povlaky na polštáře, koženka či umělé kožešiny.

Zajděte do bazaru nebo na půdu

Nevíte, kam se vydat pro originální kousek retro nábytku? Ideální je začít hledat na půdě nebo se dobře rozhlédnout po zapomenutých koutech, jako jsou kůlny, příp. i zahradní domky. Protože byl nábytek často z plastu, je dost možné, že vydržel i v nepříznivých podmínkách a bude vám ještě dál sloužit.

Pokud neuspějete, můžete vyzkoušet bazary. Určitě seženete za dobrou cenu pěkné kousky. Může se však stát, že některý z nich bude poškozený. Můžete se pustit do jeho renovace buď sami, nebo to svěřit odborníkům.

Nepohrdejte replikami

Zvláště kuchyňské spotřebiče, jako jsou konvice, trouba, kávovar či lednice, naleznete v běžných obchodech v retro designu. Jsou většinou krásně zaoblené a barevné, ale navíc mají také jednu podstatnou vlastnost – uvnitř jsou vybaveny moderními technologiemi.

Existuje však ještě další možnost, jak si vrátit domů minulost. Některé galerie nabízejí také jednu speciální službu, a to zhotovení repliky podle přinesené fotografie. Stačí jen najít snímek s babiččiným oblíbeným křeslem a za pár týdnů si v něm doma můžete vychutnávat kávu.

Přečtěte si celý článek