Hotely nabízejí volné kapacity pro bojovníky s koronavirem. A zároveň samy prosí o podporu

10 měsíce před 21

Česko zachraňuje. Stejně jako se po požáru Národního divadla před více než 100 lety Češi na jeho obnovu poskládali a za pouhých 47 dnů vybrali milion zlatých, zahraňují teď v celonárodních iniciativách ohrožená pracovní místa, malé pivovary, hospody a nejnověji i hotely.

Projekt s lakonickým názvem Zachraň hotel vznikl teprve před pár dny: nejprve jako plán týmu kolem portálu Amazing Places, který přemýšlel, jak českým hoteliérům pomoci zaplnit prázdné pokoje.

Když to nejde hned, tak alespoň příslibem v podobě voucheru – ty by si zájemci mohli zakoupit s dvojím efektem. Jednak potěšit sebe sama plány na předem objednanou letní dovolenou a zároveň okamžitě pomoct s cash flow majitelům ubytovacích zařízení, kteří se ze dne na den ocitli bez hostů a bez příjmů.

Částečné uvolnění zákazů ubytovávat hosty ale původní myšlenku sympaticky posunulo od natažené dlaně k ruce nabízející pomoc. Projekt Zachraň hotel tak vedle prodeje voucherů umožňuje hoteliérům nabídnout volné kapacity svých podniků těm, kteří to v tuto chvíli potřebují nejvíce: lékařům, zdravotníkům nebo členům záchranných složek. Za sníženou cenu nebo zcela zdarma.

Online platformu za pár dnů postavili vývojáři z technologické společnosti Mervis, která pro hotely vytváří rezervační a provozní systémy. Po prvních dnech fungování je v ní zaneseno 19 míst z celé republiky a desítky dalších se průběžně přidávají. „K dnešnímu ránu jsme schopni nabídnout více než tři tisíce lůžek,“ hlásí Boris Petr z Mervisu.

Vedle rodinných penzionů jsou k dispozici i čtyřhvězdičkové hotely.

Zvlášť u menších, rodinných podniků jsou karty jednotlivých objektů často opatřeny osobními notickami o tom, jak jejich provozovatelé místo příprav na velikonoční mumraj šijí roušky. A teď nabízejí zázemí těm, kteří kvůli své práci musí být v izolaci, aby neohrozili rodinné příslušníky.

Lucie Meřičková, majitelka dvou malých penzionů kousek od Lipna, už dříve s podobným nápadem oslovila místní domov důchodců, který stojí poblíž.

„Nabídli jsme jim využít naše prostory k umístění zaměstnanců, kteří se starají o klienty v ohrožené skupině. Zatím naše služby nevyužili, ale pokud by potřebovali navýšit stav o mediky, ubytují je u nás,“ říká Meřičková, která se do iniciativy Zachraň hotel zapojila mezi prvními a pár pokojů nabízí zcela zdarma.

Vedle rodinných penzionů a apartmánů jsou ovšem k dispozici i čtyřhvězdičkové hotely z Prahy či Českého Krumlova, část kapacity svého Grandhotelu Tatra na Valašsku poskytl senátor Ivo Valenta. Majitel holdingu Synot, který vedle svých stěžejních aktivit v byznysu s hazardem vlastní i hotelovou síť na Moravě, si na rozdíl od většiny menších hoteliérů nestýská.

„Uzavření objektů v souvislosti s pandemií koronaviru na nás nemá nikterak zásadní dopad,“ odpověděl senátor Forbesu a dodal, že uzávěrku v hotelech využívají k déle odkládaným rekonstrukcím, pokračují ve výstavbě areálu Vodního světa v Resortu Kyčerka ve Velkých Karlovicích a sám očekává, že v létě budou mít plno, jelikož Češi zůstanou o dovolené doma.

V to doufají i iniciátoři projektu Zachraň hotel. „Věříme, že se zapojí i veřejnost a podpoří své oblíbené hotely, penziony nebo apartmány zakoupením dárkového poukazu,“ neztrácí optimismus výkonná ředitelka Amazing Places Hana Krausová. Na rozdíl od kurátorského výběru, skrze který příznivci tohoto portálu vyhledávají dovolené po Česku, je platforma Zachraň hotel otevřena všem hoteliérům z Česka i ze Slovenska.

Poptávka od zájemců, kteří potřebují nouzové ubytování, je v tuto chvíli proti nabídce lůžek násobně nižší, ale Krausová míní, že cílová skupina se o projektu ještě nedozvěděla. „V prvním kole jsme oslovili konkrétní nemocnice, abychom jim o této možnosti dali vědět, ale ty jsou momentálně zahlceny. Určitě ale využijeme další institucionální kanály i sociální sítě.“

The post Hotely nabízejí volné kapacity pro bojovníky s koronavirem. A zároveň samy prosí o podporu appeared first on Forbes.

Přečtěte si celý článek