Další vládní změny: obchody otevřou už v květnu, pohyb na ulici opět volný

6 měsíce před 8

Co bylo, bylo. Minulý týden přijatý vládní harmonogram opětovného otevření podniků vzal za své. Babišův kabinet přichystal další změny – tentokrát pro mnohé pozitivní. Na čtvrtečním jednání rozhodl, že podnikatelé budou moct všechny své provozovny probudit znovu k životu ještě do konce května.

Zatímco původní scénář počítal se spuštěním poslední vlny otevírání podniků až 8. června, podle nového plánu by se tak mělo stát již 25. května, tedy o dva týdny dříve.

Už po víkendu by se tak měly otevřít provozovny s plochou do 2500 metrů čtverečních s vlastním vchodem, fitness centra (bez využití sprch a šaten) či venkovní prostory zoologických zahrad.

Dva týdny nato, konkrétně v pondělí 11. května, si lidé konečně budou moct zajít ke kadeřníkovi, na manikúru či využít kosmetických služeb, ačkoli původně jim toto mělo být umožněno až 25. května.

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka nahrál včasnějšímu rozvolnění pravidel příznivý vývoj epidemie, který se po velikonočních svátcích nezhoršil.

„Můžeme si dovolit uvolňovat restrikce rychleji, není možné propást jediný den s ohledem na uvolňování podnikání,“ uvedl ministr.

Co a kdy přesně bude zprovozněno, ukazuje následující grafika ministerstva průmyslu a obchodu:

Nový harmonogram otevírání podniků| Zdroj MPO

Vláda zároveň na čtvrtečním jednání zrušila zákaz volného pohybu osob. Lidé se tak na veřejnosti mohou od pátku pohybovat nejen za účelem cesty do práce, k lékaři, na nákup nebo při sportování, jako tomu bylo dosud. Nejvýše však v počtu deseti osob.

Mimo to se Babišův kabinet zabýval verdiktem Městského soudu v Praze, který zrušil čtyři opatření ministerstva zdravotnictví omezující volný pohyb a maloobchod, a to s účinností od 27. dubna. Podle rozsudku jsou nezákonná, neboť je nepřijala vláda podle krizového zákona.

Ve skutečnosti jde jen o právní nesrovnalost, která na situaci nic nemění. Vláda tato opatření ve čtvrtek schválila v zákonné formě, tedy jako krizová opatření podle krizového zákona.

Aby ovšem mohla trvat i do zmíněného 25. května, bude nutné prodloužit nouzový stav, který aktuálně trvá do 30. dubna. Kabinet proto bude Poslaneckou sněmovnu žádat o jeho prodloužení.

Vláda své jednání, jež začalo dopoledne, po téměř pěti hodinách přerušila. Znovu zasedla večer. Probrat chtěla ještě například otevírání státních hranic nebo zpřístupnění programu Pětadvacítka pro malé společnosti s ručením omezeným bez zaměstnanců.

Článek aktualizujeme.

The post Další vládní změny: obchody otevřou už v květnu, pohyb na ulici opět volný appeared first on Forbes.

Přečtěte si celý článek