Buď košilatá: S košilovými šaty neprohloupíš, jsou v kurzu!

7 měsíce před 16

Košilové šaty by ti neměly v šatníku chybět. Jsou totiž hitem letošní sezóny. A není se co divit. Získaly na oblibě pro svoji praktičnost, příjemné nošení a variabilitu. V košilových šatech budeš zkrátka vždy za hvězdu. I kdyby jen proto, že košilové šaty jsou součástí dámské módy již hodně dlouho a pochází z rukou světoznámé návrhářky.

Košilové šaty jsou francouzské

Byla to Francouzka Coco Chanel, která v roce 1916 předvedla první ucelenou kolekci, v níž se objevily originální košilové šaty, popisované jako jednodílný a volný oděv, nošený bez korzetu, svázaný v pase nebo volně splývající. Byla to Coco, která ve 20. a 30. letech skvěle přetvořila pánské střihy na příjemně pohodlné dámské kousky pro volný čas. Jí můžeš poděkovat za to, že tímto počinem vynalezla de facto sportovní dámské oblečení, kde figurovaly i košilové šaty. Ty následně začaly získávat i mnohem stylovější a elegantnější formu než jen tu sportovní.

Coco Chanel věděla, co dělá, když hledala pohodlnou a praktickou módu pro dámy. Nechtěla se smířit s upnutostí a nepraktičností kousků, které v té době byly pro ženy a dámy k mání. Tato původem prostá venkovská dívka se vypracovala z ničeho na post světové návrhářky a sama svoji módu propagovala tím, že ji nosila. Není vůbec nadnesené, když řekneme, že ji lze brát za stěžejní osobu dámské módy, kterou svými nápady a návrhy zpestřila, ozvláštnila a značně obohatila. A za košilové šaty jí patří největší dík.

Proč si pořídit košilové šaty?

Jsou nadčasové a mohou být tvým prima kouskem v šatníku i roky a stále budou v kurzu a šik. Patří k nejlichotivějšímu typu dámských šatů vůbec – díky svému volném střihu jsou velmi pohodlné a příjemné k nošení, navíc sluší každé ženě. Mají praktické využití – mimo klasické společenské události je lze vzít k jakékoli příležitosti a v případě černých košilových šatů z vhodného materiálu a střihu, je lze využít i coby malé černé. Hodí se na všechny typy postav – hubené, hranaté, s širokým i úzkým pasem, typ přesýpacích hodin, hruška i jablko (s většími ňadry i bříškem). Jsou vhodné i pro ženy, které nemají postavu modelek – vynosí je krásně ženy štíhlé, boubelky, plnoštíhlé i silné. Vynosí je dívky a ženy v každém věku – ať už náctiletá, nebo třicítka či padesátka nebo seniorka, každá si v nich bude připadat pohodlně a vypadat šik. Lze k nim obout jak sportovní, tak i elegantní obuv, to vše s vysokým nebo nízkým podpatkem anebo bez podpatku.

Variabilita na entou

Tyhle šaty můžeš vzít do práce, na procházky městem i na rande nebo na posezení s přáteli, či na výlety. Vynosíš je krásně s teniskami a pytlovou kabelkou či batůžkem přes rameno, coby ležérní variantu, ale i s lodičkami, nebo sandálky na podpatku spolu s nápaditým náramkem a malou kabelkou či psaníčkem.

Perfektně je nakombinuješ s kratšími i delšími legínami, tříčtvrtečními či sedmiosminovými kalhotami či dlouhými slim džínami. A neotřelý casual look získáš podvlečením tílka či trika pod šaty, které necháš rozepnuté a doplníš je džínami se širokými nohavicemi. Když k tomu přidáš klobouk a stylové sluneční brýle, budeš za hvězdu vždy a všude.

Méně je více

Při doplňování košilových šatů o botky, kabelku, pásek, náramky a další propriety, si dej pozor na přemíru doplňků. Zde platí, že méně, je někdy více. Obzvláště buď opatrná s kousky, které jsou lesklé, zdobené třpytkami, kamínky a flirty. Ty se ke košilovým šatům nehodí a neladí s nimi.

Inspiruj se v naší galerii.

Foto: Shutterstock.com

Přečtěte si celý článek