Běloruské volby podle odhadů vyhrál opět Lukašenko, opozice hovoří o podvodech

1 měsíc před 14

Běloruské volby podle odhadů vyhrál opět Lukašenko, opozice hovoří o podvodech

Z takzvaných exit pollů rovněž vyplynulo, že opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská dostala jen 6,8 procenta hlasů. Hlasování podle opozice doprovázely podvody, režim zakázal účast nezávislých pozorovatelů, zadrženo bylo velké množství novinářů i aktivistů.

Cichanouská, 37letá učitelka, se rozhodla kandidovat místo svého manžela, vězněného opozičního blogera Sjarheje Cichanouského.

V zemi v neděli přestal fungovat internet a v ulicích Minsku byli rozmístěni vojáci a vojenské automobily. "Jak můžete vidět, v ulicích Minsku jsou nyní tisíce vojáků a policistů. Vidíme vodní děla, tanky, obrněná vozidla, vojenské džípy. Neznamená to, že budou dnes použity. Cílem tohoto kroku je hlavně zastrašit," okomentoval na twitteru dění v metropoli běloruský novinář Franak Vjačorka. Režim se totiž obává protestů lidí kvůli výsledkům voleb.

Už v sobotu byla zadržena šéfka volební kampaně Cichanouské. Na sociálních sítích objevila informace, že zemi kvůli obavám o svou bezpečnost opustila i Veronika Capkalová, která stála dosud po boku opoziční kandidátky.

Capkalová je manželkou bývalého prezidentského kandidáta Valeryje Capkala, který ze země kvůli obavám ze zatčení uprchl již před několika týdny. Podle mluvčí Cichanouské bylo v neděli ráno zadrženo osm dalších lidí z jejich volebního týmu.

Svjatlana Cichanouská do ulic Minsku i dalších běloruských měst přilákala na předvolební setkání velké množství lidí. Kvůli obavám o svou bezpečnost strávila noc na neděli mimo svůj domov. Již dříve odvezla ze země do bezpečí i své děti, protože jí bylo vyhrožováno, že o ně přijde, jestliže se z prezidentského klání nestáhne.

Jak Cichanouská nedávno uvedla v rozhovoru s britskou BBC, lidé v Bělorusku nevěří, že volby budou spravedlivé. "Já ale stále věřím, že náš prezident pochopí, že jeho čas vypršel. Lidé ho už nechtějí," dodala.

I když se volební místnosti otevřely až v neděli ráno, podle volební komise již více než 40 procent voličů hlasovalo předem v takzvaném předčasném hlasování. To je podle opozice hlavní způsob, jak režim výsledky voleb falšuje.

"Pět nocí volební urny nikdo nehlídal, což dává úřadům široké pole působnosti pro manévrování," uvedla k této praxi již dříve Veronika Capkalová. Na sociálních sítích se objevily informace, že v některých volebních místnostech již došly hlasovací lístky. Jak to ironicky komentovali uživatelé internetu: "To se stává, když falšuješ příliš urputně a odhodlaně."

Přečtěte si celý článek