Amerika zapláče, my spor ustojíme, tvrdí zaměstnanec Huawei

8 měsíce před 17

Po tom, co Huawei ztratil přístup k licencované verzi systému Android, se zdálo, že spor Huawei vs. USA už nemůže být ostřejší. A pak přišla rána další rána – konec spolupráce s TSMC. Tady ale podle zaměstnance Huawei nejvíc doplatí právě USA.

Huawei | foto: Reuters

Doporučujeme: USA prodloužily výjimku Huawei, firmu ale chtějí zničit

Huawei ztrácí klíčového partnera

Šéf bezpečnosti v americké pobočce Huawei, Andy Purdy, v rozhovoru pro Bloomberg neváhal zvolit velmi ostrá slova na adresu nejnovějšího vývoje dlouhotrvající kauzy Huawei vs. USA. Čínský gigant totiž nebyl zbaven pouze plnotučného Androidu, jak již nyní mohou pociťovat i spotřebitelé, ale nově i svého největší partnera – firmy TSMC.

 

Jde o společnost z Tchaj-wanu, která figuruje jako největší světový výrobce čipů a polovodičových součástek. Donald Trump, americký prezident, nabídl TSMC možnost postavit továrnu na území USA, což je velmi zajímavá nabídka pro každou společnost.

Nicméně, americká legislativu díky tomu může tchajwanskému výrobci přikazovat, s kým spolupracovat a s kým ne, protože rázem půjde o firmu, která operuje na území Spojených států. To není pro Huawei dobrá zpráva, neboť po tom, co od TSMC odebere poslední čipy pro řadu Mate 40, může se se strategickým partnerem rozloučit.

Amerika na to doplatí nejvíc

Situace je pro všechny v oboru dosti nová a ani tuzemské zastoupení firmy Huawei zatím nezná plány pro další postup v kritické situaci. Nové světlo však přináší již zmíněný ředitel bezpečnostního oddělení americké buňky Huawei.

Purdy v rozhovoru pro Bloomberg odkryl třeba to, že jeho zaměstnavatel aktuálně investuje do lokálního čínského výrobce polovodičů, který nemá navázanou spolupráci s USA. I to je tedy jedno z možných vyústění. Když se o této možnosti dříve spekulovalo, hovořilo se mimo jiné i o tom, že Huawei by mohl začít čipy vyvíjet sám.

Dále Purdy zdůraznil to, že situace je nelehká, ale firma to přežije a zvládne se adaptovat. Mnohem větší problém to ale prý bude pro ekonomiku USA. Podle interních informací Huawei může ztráta takové spolupráce způsobit omezení pracovních míst (až 50 tisíc lidí by mohlo přijít o práci) a na 300 amerických firem zrušení spolupráce tvrdě pocítí.

zdroj: Bloomberg | via: Gizmochina

Přečtěte si celý článek