Alles nicht gute. Německo zřejmě čeká nejhorší ekonomický propad v novodobé historii

10 měsíce před 26

Přední německé ekonomické instituty vydaly jarní zprávu, podle níž je ekonomika našeho bohatého souseda doslova „v šoku“. Tamní ekonomové se shodli, že HDP se kvůli opatřením souvisejícím s koronavirovou pandemií letos propadne o 4,2 procenta.

Cifra tak sice stále zůstává za „rekordním“ rokem 2009, kdy se hrubý domácí produkt země propadl o více než 5 procent, jenže jeden nový nepříjemný rekord je stejně na spadnutí: postará se o něj nejspíše druhý kvartál, kdy se má podle ekonomů HDP propadnout o 9,8 procenta.

To by znamenalo nejhorší čtvrtletní propad od roku 1970, kdy jsou data dostupná.

„Recese zanechává velké šrámy na trhu práce a státním rozpočtu,“ podotýká ve zprávě Timo Wollmershäuser z institutu ekonomického výzkumu Ifo s tím, že na vrcholu vzroste německá nezaměstnanost na 5,9 procenta. Stabilizační opatření pak podle Wollmershäusera povedou k tomu, že rozpočet skončí v rekordním deficitu ve výši 159 miliard eur.

Veřejný dluh vůči HDP vzroste k sedmdesátiprocentní hranici – odtud plynou vyjádření některých českých ekonomů, že si s tuzemskými třiceti procenti nemusíme tolik lámat hlavu.

Německý rozpočet skončí v deficitu 159 miliard eur.

Pokud se však neobjeví druhá velká vlna případů nemoci COVID19, pak Wollmershäuser zdůrazňuje, že se z toho tahoun Evropy může relativně rychle dostat: konkrétně v rozmezí jednoho až dvou let, kdy už mu zkušený ekonom opět předpovídá růst.

Německo se nepochybně postará o své občany, služby i průmysl. Velkou otázkou nicméně zůstává, zda v době po koronaviru bude náš přední obchodní partner potřebovat například tolik tuzemských subdodavatelů, jako před pandemií…

The post Alles nicht gute. Německo zřejmě čeká nejhorší ekonomický propad v novodobé historii appeared first on Forbes.

Přečtěte si celý článek